W Gminie Chojnice od 15 grudnia lampy będą wyłączane w nocy

Dodane: 2022-11-18

Władze Gminy Chojnice planują od 15.12.2022 wdrożyć radykalny sposób na zaoszczędzenie energii elektrycznej. Tego dnia najprawdopodobniej rozpocznie się wyłączanie wszystkich lamp ulicznych na jej terenie w godzinach 23.00 – 5.00. To ograniczenie ma działać cały rok.

Gdyby nie udało się do 15.12 zakupić wszystkich potrzebnych urządzeń, by uruchomić to działanie oszczędnościowe, akcja rozpocznie się wkrótce po Nowym Roku 2023. Nie obejmie obwodnicy miasta, gdyż rachunki za energię elektryczną zużywaną przez lampy na niej płaci GDDKiA. W okresie letniego sezonu turystycznego ma normalnie funkcjonować oświetlenie uliczne w Charzykowach i Swornegaciach.

Projekt działań oszczędnościowych władz gminy przedstawił na wczorajszej (17.11) konferencji prasowej wójt Zbigniew Szczepański. Będzie on dyskutowany na dzisiejszym (18.11) posiedzeniu Kolegium Rady Gminy Chojnice. Aktualnie Gmina Chojnice ma umowę na dostawę energii elektrycznej w wysokości 245 zł za 1 MWh. Wg rządowych założeń maksymalna stawka w 2023 ma wynieść dla samorządów 875 zł za 1 MWh. Przełoży się to na wzrost, o ile nie byłoby planu oszczędności, wydatków na energię za oświetlenie uliczne z ok. 1 mln zł rocznie na ok. 4 mln zł rocznie. Na terenie Gminy stoi ok. 1800 lamp, z których około 1/3, to nowoczesne i energooszczędne LED-owe. Reszta, to sodowe, które gmina zamierza jak najszybciej wymienić. Został poczyniony pierwszy krok w tym kierunku, gdyż UG podpisał umowę z ENEA Oświetlenie ws. przygotowania dokumentacji technicznej w tej sprawie.

Ponadto rozpoczęła się analiza zainstalowanego w gminnych placówkach oświatowych oświetlenia pod kątem wymiany na oszczędniejsze. Sale gimnastyczne przy nich nie będą już za darmo wynajmowane grupom mieszkańców, a po kosztach zużytej energii elektrycznej. Natomiast wiejskich świetlic nie będzie można już wynajmować na uroczystości rodzinne poza stypami i przyjęciami z okazji I Komunii św.

Więcej szczegółów w relacji video z konferencji prasowej.

Tagi: