Gmina podpisała umowę na odśnieżanie dwa dni przed atakiem zimy

Dodane: 2022-11-21

Na czwartkowej (17.11) konferencji prasowej wójt Zbigniew Szczepański podpisał umowę na zimowe utrzymanie najważniejszych dróg w Gminie Chojnice z Andrzejem Pestką, właścicielem firmy ZOM z Klawkowa, a w sobotę 19.11 solarki i pługi musiały ruszyć w teren.

Na razie nie spełnia się życzenie włodarza gminy, by firma ZOM zarobiła jak najmniej w czasie sezonu zimowego 2022/2023. Była ona jedynym uczestnikiem przetargu ogłoszonego przez UG Chojnice. Oferta opiewała na ponad 167 tys. zł. Ma to wystarczyć na odśnieżanie i posypywanie mieszanką soli i piasku przez 6 miesięcy 12,7 km najważniejszych gminnych dróg. Są to: odcinki b.DK22 od granicy z miastem w stronę Rytla i Człuchowa; ulice Turystyczna, Wzgórze i Żwirowa w Charzykowach, od miasta w stronę Czartołomia do drogi powiatowej Jarcewo – Powałki; drogi Lipienice – Pawłowo za i przed obwodnicą wraz z odcinkiem ul. Podmiejskiej; 4 ulice asfaltowe w Chojniczkach – Świerkowa. Pozostałymi drogami gminnymi zajmują się poszczególne Sołectwa.

- W porównaniu z 2021 praktycznie wszystko bardzo mocno podrożało. Cena paliwa listopad 2021 – listopad 2022 o 70%; sól drogowa, którą wcześniej importowano z Białorusi i Ukrainy w cenie ok. 200 zł za tonę, teraz firma z Elbląga sprzedaje nam za prawie 1000 zł. Sól z Kłodawy też tyle kosztuje. Piasek też sporo podrożał – przekazał na konferencji Andrzej Pestka

Tagi: