Radni zapoznali się z postępem inwestycji oświatowych

Dodane: 2022-11-24

Na wspólnym posiedzeniu komisji edukacji oraz kultury i sportu Rady Miejskiej Chojnic jej członkowie zapoznali się niedawno z postępem prac inwestycyjnych prowadzonych w placówkach oświatowych. Raport przedstawił dyrektor Grzegorz Czarnowski.

Zapoznaliśmy się z nim w protokole z obrad, którego obszerne fragmenty zamieszczamy.

„Budowa żłobka powinna zakończyć się w maju 2023, potem prace odbiorowe. Do końca listopada br. powinniśmy być w połowie inwestycji i tak jest. W tej chwili wykonywane są roboty budowlane, ziemne, fundamenty, parter, dach plus stropodach, instalacje elektryczne, czyli zasilanie, instalacja odgromowa, instalacja oświetlenia zewnętrznego, ale bez montażu lamp zewnętrznych, to będziemy później montować, sieć zewnętrzną, czyli wszystkie przyłącza wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, deszczowe, przebudowa istniejącej sieci kanalizacji wodociągowej oraz montaż okien, czyli stolarka okienna i drzwiowa. To jest pierwszy etap, na który wydaliśmy 4,22 mln zł. Drugi temat związany z budową żłobka, to jest budowa układu drogowego wokół niego. Powstanie łącznica pomiędzy ul. Portową, a ul. Rybacką.

Remont sal gimnastycznych w SP nr 1 – pierwszy etap. W ramach tych prac robiliśmy roboty rozbiórkowe, czyli roboty, które odkryły nam niektóre niespodzianki. Trzeba było przeprojektować budynek, trzeba było odtworzyć konstrukcje dachu, która rozsypała się w trakcie prac i to spowodowało dodatkowe koszty i przedłużenie terminu do 30 listopada. Całość na ten moment ma kosztować 3,15 mln zł. Drugiego etapu remontu w SP nr 1 w prowizorium budżetowym na 2023 nie mamy. Pan Burmistrz obiecał, że jeżeli będą środki z tytułu sprzedaży działek na Osiedlu Bajkowym, to udrożni to zadanie i będziemy w stanie zrealizować do końca remont sal gimnastycznych. W tej chwili, po zamontowaniu okien i częściowym zastosowaniu izolacji wełną mineralną, bez grzania centralnego ogrzewania, już jest wielokrotnie cieplej, niż w zeszłym roku przy tamtej stolarce okiennej. Więc już się nam poprawiły parametry, a będzie jeszcze lepiej, jak skończymy do końca realizować to zadanie. To będzie też duże zadanie, bo tam będzie trzeba przebudować i klatkę schodową, wymienić posadzki, zrobić docieplenie stropów, żeby troszeczkę poprawić i akustykę, i też jeszcze lepiej wygłuszyć i wyciszyć, i lepsze warunki energetyczne uzyskać. Trzeba też przebudować instalację wentylacji i centralnego ogrzewania.

I czwarte zadanie, to budowa placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 7. Podzieliliśmy to zadanie na dwa etapy ze względu na to, że w pierwszym etapie okazało się, że firma zrobi to znacznie taniej, niż planowaliśmy, w związku z czym została zrobiona podbudowa, czyli plan został przygotowany, plus część zabawek. Planowaliśmy właśnie te huśtawki i zabawki w takim zakresie zrealizować. Okazało się, że pozostały oszczędności, w związku z czym z nich robimy drugi etap. Troszeczkę plac powiększamy, będzie jeszcze zdemontowana część ogrodzenia i dwie większe zabawki zamontowane.

Generalnie to są te cztery zadania inwestycyjne. Oprócz tego w zeszłym roku robiliśmy, też jako zadanie inwestycyjne, laboratoria przyszłości. To jest dofinansowywane z programu rządowego z Ministerstwa Edukacji i Nauki na kwotę 1,039 mln zł i to zadanie zgodnie z harmonogramem musiało zakończyć się do 31 sierpnia 2022. I to zrobiliśmy. Wydatkowaliśmy dokładnie co do złotówki. To było 100% finansowania ze środków zewnętrznych. Bardzo fajne zadanie. Udało nam się w zeszłym roku wydatkować 692 tys., w tym roku pozostałą kwotę, czyli 346 tys.”

Na slajdzie zdjęcie z 24.11.2022 z placu budowy miejskiego żłobka.

Tagi: