Projekt budżetu Powiatu na 2023 rok bez kredytu

Dodane: 2022-12-22

Za tydzień (29.12) sesja Rady Powiatu Chojnickiego, na której będzie przyjmowany projekt budżetu na 2023 rok. Dochody zaplanowano w wysokości 184 mln zł, wydatki będą na poziomie 214 mln zł. Z tego na wydatki majątkowe przeznaczono 62 mln zł.

Deficyt wynoszący 30 mln zł zostanie w całości pokryty tzw. wolnymi środkami w kwocie 19,1 mln zł oraz nadwyżką budżetową z lat ubiegłych w wysokości 10,9 mln zł. Plan inwestycyjny na przyszły rok, to przede wszystkim remonty i modernizacje dróg. Część z nich to kontynuacje już rozpoczętych, jak droga ze Sławęcina przez Ogorzeliny do granicy powiatu w pobliżu Jerzmionek. Na niektóre jeszcze pod koniec 2022 zostały podpisane umowy ze zwycięzcami przetargów, jak w przypadku ostatniego etapu modernizacji drogi przez Klawkowo do b. DK22 czy z Rytla do Zapędowa. Są i planowane nowe. Będzie rozbudowa drogi powiatowej w Małych Chełmach o wartości kosztorysowej 4,2 mln zł (udział powiatu 2,1 mln zł, udział gminy Brusy – 0 zł, jak zaznaczono w projekcie budżetu); na odcinku Chojniczki – Jarcewo za ponad 4,3 mln zł (udział powiatu prawie 2,2 mln zł). Prawie 900 tys. zł będzie wydane na wykonanie brakujących odcinków Kaszubskiej Marszruty w Małych Swornegaciach oraz w pobliżu ujścia do jeziora Charzykowskiego Strugi Jarcewskiej.

Za kwotę 100 tys. zł ma powstać dokumentacja na modernizację drogi o długości 2,6 km z DK22 do Rytla – Zapory. Na przebudowę sanitariatów w II LO w Chojnicach jest kwota 150 tys. zł. Nową inwestycją drogową, o ile Powiat otrzyma dotację rządową, ma być modernizacja drogi z Charzyków do Małych Swornegaci. Wg kosztorysu jej wartość to 8,2 mln zł. Rozpoczęły się przygotowania do modernizacji powiatowych ulic Drzymały, Świętopełka, Derdowskiego i Ceynowy w Chojnicach, gdyż w 2023 ma być zlecone wykonanie ich projektów. Jeśli oferta w przetargu będzie korzystna, to w przyszłym roku rozpocznie się długo wyczekiwana inwestycja dla Zespołu Szkół nr 2 przy ul. Angowickiej. Powiat pozyskał dotację z Ministerstwa Sportu w wysokości 3,5 mln zł na budowę sali sportowej oraz przebudowę gmachu szkoły. Władze Powiatu planują budowę przy CE-Wie planetarium. Na razie zarezerwowano w projekcie budżetu na ten cel 100 tys. zł na projekt. Szkolna inwestycja będzie także w Czersku. Ma tam powstać dla LO sala gimnastyczna o lekkiej konstrukcji o wartości kosztorysowej 3 mln zł.

Więcej szczegółów w projekcie budżetu umieszczonym w BIP Starostwa Powiatowego. Na zdjęciu: starosta Marek Szczepański czyta na konferencji prasowej z 20.12.2022 projekt budżetu.

Tagi: