Zmiany we wnioskach miasta o dotacje na remont zabytków

Dodane: 2023-01-25

Władze Chojnic zmieniły plan ubiegania się o dotacje na remont zabytkowych obiektów z nowego rządowego programu pn. Polski Ład Zabytki. Remont baszty przy plebanii farnej oraz siedziby Wspólnoty Szkół Katolickich przełożono na 2024 rok.

Po przeprowadzonych konsultacjach i rozmowach burmistrz Arseniusz Finster zdecydował, że wraz ze swym klubem radnych złoży na najbliższej sesji Rady Miejskiej wniosek, by zapewnić pomoc finansową na remont w 2024 zabytkowej baszty położonej opodal plebanii parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela oraz na remont siedziby Wspólnoty Szkół Katolickich, gdzie w czasach PRL mieścił się żłobek (na zdjęciu).

- Nasza uchwała RM o wspieraniu podmiotów ratujących zabytki przewiduje składanie wniosków do końca listopada poprzedniego roku. Ponadto na remont baszty jest potrzebna dokumentacja techniczna, której jeszcze nie ma. Poza tym musi ona być zatwierdzona przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z Gdańska. Na to potrzebujemy cały 2023 rok – przekazał portalowi Chojnice TV burmistrz Arseniusz Finster.

Na składanie wniosków do tzw. I rozdania dotacji z programu Polski Ład Zabytki samorządy mają nowy termin, bo przedłużono go do 15 marca 2023. Miasto może otrzymać łącznie 1,1 mln zł. W tej grupie będą dwa wnioski z Chojnic, które będą dotyczyć remontu murów obronnych przy ul. Sukienników (700 tys. zł) oraz wymiany okien w siedzibie Szkoły Podstawowej nr 1 (400 tys. zł).

Tagi: