Ratusz podsumował rok pomagania uchodźcom z Ukrainy

Dodane: 2023-02-21

Za kilka dni I rocznica rocznica rosyjskiej inwazji na Ukrainę, po której m.in. do Polski i Chojnic zaczęli docierać uchodźcy od wschodniego sąsiada. Ratusz podsumował wielkość udzielonej w tym czasie naszym gościom pomocy.

Koordynowały i udzielały jej trzy wydziały Urzędu Miejskiego: Zarządzania Kryzysowego, Spraw Obywatelskich oraz Oświaty. Ponadto oczywiście także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Po 24 lutego 2022 do naszego miasta dotarło prawie 3000 uchodźców z Ukrainy. Na dłużej zostało 1352, gdyż tyle w chojnickim ratuszu wydano numerów PESEL. Na dziś mieszka w Chojnicach 716 obywateli Ukrainy. Z tego 649 osób w mieszkaniach prywatnych, 67 w tzw. adresach zbiorowych. W miejskich szkołach uczy się 165 dzieci z Ukrainy, a 43 są w przedszkolach. W świetlicy pn. Parasolka prowadzonej przez stowarzyszenie Pomocomocni obecnie jest ok. 25 dzieci. W szczytowym okresie, czyli wiosną 2022, było ich ok. 80. Opuścili już gmach przy pl. Niepodległości, w którym ma siedzibę m.in. MOPS; i przenieśli się do lokalu, który do niedawna wynajmowała redakcja nieistniejącego już tygodnika.

Na działania w edukacji i wychowaniu miasto wydało ponad 1,8 mln zł. Pochodziły one z rządowych subwencji oraz z darowizn, głównie z partnerskiego miasta Emsdetten. Ogółem z tego miasta do Chojnic przyjechały trzy transporty darów. Mieszkańcy Emsdetten oraz miejscowa RM przekazała 95 tys. euro, które w większości trafiły do Parasolki. W dziale „opieka społeczna” wydano ponad 5,5 mln zł. Zdecydowana większość na pokrycie kosztów zakwaterowania uchodźców u osób prywatnych oraz w ośrodkach.

Na zdjęciu z czerwca 2022 w chojnickim ratuszu są burmistrzowie Korsunia, Chojnic i Emsdetten.

Tagi: