Poseł Mrówczyński pierwszy raz zabrał głos na sesji RM Chojnic

Dodane: 2023-02-28

Na ostatniej sesji (27.02.2023) Rady Miejskiej Chojnic po raz pierwszy miał swe wystąpienie poseł Aleksander Mrówczyński. Była też okazja do zadawania jemu pytań przez miejskich radnych.

Gość poniedziałkowej sesji podzielił się z władzami miasta i radnymi informacjami ze swej bieżącej działalności. Nie zabrakło też refleksji z okresu, gdy był radnym powiatowym. - Powinniśmy działać ponad podziałami, jak było np. przy zabieganiu o środki na remont Fosy Miejskiej czy budowę ul. Winogronowej – stwierdził chojnicki poseł. Uważa, że do 2015 rozwój naszego regionu był dyfuzyjno – polaryzacyjny i niewiele zyskiwał i powiat, i miasto. Potwierdził, że wspólnie z burmistrzem Arseniuszem Finsterem zabiega o środki na budowę nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji, które powinny wkrótce zmaterializować się.

W dyskusji, nie licząc włodarza miasta, wzięło udział czterech radnych. Janina Kosiedowska dwa razy zabrała głos. Interesowało się jakimi kryteriami kierowano się przy podziale środków na remonty dróg, skoro Brusy otrzymały gros z nich (19 mln zł z 24 mln zł ogółem na powiat), a Chojnice nic; zapytała także, czy koalicja rządowa zamierza ułatwić funkcjonowanie samorządów, bo „na razie samorządy są gnębione przez ograniczanie im dopływu pieniędzy”. Sebastian Matthes poprosił posła o interwencję w PGNiG ws. bardzo wysokich rachunków za gaz ziemny, które niedawno otrzymał m.in. ratusz. Natomiast Marek Szank, który – jak przekazał na sesji – od pewnego czasu mieszka na osiedlu Metalowiec, poprosił Aleksandra Mrówczyńskiego o wsparcie w pozyskaniu środków z Polskiego Ładu na budowę uzbrojenia na tym osiedlu. Przy okazji wyraził obawę, że szybciej doczeka się miejskiej inwestycji w podziemną infrastrukturę osiedle na tzw. Trapezie.

Burmistrz Arseniusz Finster potwierdził, że współpraca pomiędzy nim, a posłem Aleksandrem Mrówczyńskim, przy rozwiązywaniu miejskich problem dobrze układa się. - Powiedzieliśmy sobie kiedyś, że różnimy się w kwestiach światopoglądowych i politycznych, ale potrafimy wspólnie działać np. przy budowach ulic Winogronowej czy Modrzewiowej – zapewnił burmistrz.

Więcej w relacji audio z sesji RM. Jest fragmentem naszego nagrania zrealizowanego podczas transmisji video z obrad RM. Wykorzystaliśmy w nim zdjęcie wykonane podczas obrad przez radnego Krzysztofa Pestkę. Zawiera całość wystąpienia posła na sesji oraz dyskusję z pytaniami radnych i odpowiedziami posła oraz wystąpienie burmistrza.

Tagi: