Burmistrz odpowiada powiatowej radnej ws. cen gazu

Dodane: 2023-03-01

Podczas ostatniej sesji RM Chojnic burmistrz Arseniusz Finster w swym sprawozdaniu drastyczną podwyżkę ceny gazu ziemnego dla ratusza skomentował w ramach polemiki z wypowiedzią na ten temat powiatowej radnej Mirosławy Daleckiej.

Przekazał radnym na sesji, że nie tylko Urząd Miejski został zaskoczony wysokością rachunku za gaz zużyty w styczniu 2023, ale i m.in. Starostwo Powiatowe (70 tys. zł faktura) czy Powiatowy Urząd Pracy (ponad 30 tys. zł). Zaznaczył, że o wiele niższą taryfę mają takie placówki, jak szkoły czy przedszkola. W 2022 taryfa dla UM wynosiła za 1 MWh wynosiła ok. 83 zł, teraz wynosi … ok. 830 zł.

- By ten temat przybliżyć posłużę się wypowiedzią radnej powiatowej Mirosławy Daleckiej. Zacytuję ją w całości, bo nie tylko ja jestem jej bohaterem, ale i Rada Miejska: „Każdy musi oszczędzać, i to burmistrz nie wiedział o znacznych podwyżkach za media? Nam mieszkańcom drugi rok z rzędu podwyższa podatki od nieruchomości i musimy zaciskać pasa. A dla burmistrza znalazło się 100% podwyżki wynagrodzenia z wyrównaniem. I dla radnych miejskich w obecnej kadencji były dwie podwyżki. A na koniec roku pracownicy UM otrzymali wysokie nagrody specjalne. Szkoda tylko, że niektórzy muszą dokładać do budżetu miasta, a niektórzy bez umiaru z niego korzystają. Ciekawe, że o tym burmistrz nie powiedział w TVN24 i gdzie tu sprawiedliwość?”

Burmistrz w ramach polemiki wspomniał, że obecne ceny gazu ziemnego są niższe, niż w 2019. PGNiG/Orlen za IV kw. 2022 miał z gazu zysk w wysokości 2,1 mld zł. Nagrody dla urzędników w UM wyniosły średnio 2500 zł brutto. - Podatek od nieruchomości wzrósł nie o 1000%, jak w przypadku gazu, a o 12%. Dla domu o pow. 200 m2 na działce o pow. 1000 m2, gdzie wcześniej wynosił 300-400 zł rocznie, daje to wzrost o kilkadziesiąt zł. Ponadto chciałbym zauważyć, że moją pensję wcześniej aktualna koalicja rządowa drogą ustawy obniżyła, a potem też ustawowo podniosła o 100%. Warto też wiedzieć, że po dwóch regulacjach diet w RM spowodowanych podwyżką płacy minimalnej i tak są one o wiele niższe, niż diety w Radzie Powiatu Chojnickiego – stwierdził Arseniusz Finster.

Całość wypowiedzi burmistrza w naszej relacji audio, która jest fragmentem naszego zapisu transmisji obrad.

Tagi: