Włodarze gminy, miasta i powiatu stawiają na pompy ciepła

Dodane: 2023-03-03

Drastyczne podwyżki taryfy za gaz ziemny dla urzędów w naszym powiecie zmobilizowały ich szefów do przymiarek ws. rozwodu z PGNiG, zwrócenia się w stronę pomp ciepła oraz dokonania termomodernizacji i działań oszczędnościowych.

O części działań z nich wspomniał już burmistrz Arseniusz Finster, o czym wcześniej informowaliśmy. Także wójt Zbigniew Szczepański podczas czwartkowej (2.03) konferencji prasowej poinformował o krokach, które zamierza podjąć wraz z sąsiadem w kompleksie przy ul. 31 Stycznia, czyli ze starostą Markiem Szczepańskim, by zmniejszyć koszty ogrzewania.

- Spotkaliśmy się niedawno, by zastanowić się nad wyborem alternatywnego źródła ciepła, gdyż aktualnie budynek Urzędu Gminy jest ogrzewany ze wspólnej kotłowni gazowej i rozliczamy się proporcjonalnie do powierzchni, a mamy ok. 1/3 powierzchni ogółem. Skłaniamy się ku instalacji pompy ciepła, która pobierałaby je albo z odwiertu w ziemi, albo z powietrza. Wkrótce będzie kolejne spotkanie z udziałem specjalistów, którzy nam doradzą, co wybrać. Ponadto w kolejnym rozdaniu środków unijnych dla chojnicko – człuchowskiego MOF-u są środki m.in. na rozwój OZE i montaż m.in. pomp ciepła – poinformował Zbigniew Szczepański.

Wójt podzielił się też informacjami ze spotkania w ratuszu z burmistrzem Arseniuszem Finsterem. Zamierza on podjąć z PGNiG rozmowy ws. renegocjacji aktualnej umowy na dostawę gazu. Rozważa także wariant zerwania tej umowy i wejścia, podobnie jak starostwo i UG, w instalację pompy ciepła.

Tagi: