Nie będzie przebudowy drogi z Chojnic do pomnika Światowida

Dodane: 2023-03-08

Zarząd Dróg Wojewódzkich rozwiązał umowę z projektantem przebudowy 3,5 km odcinka szosy z Chojnic w stronę Bytowa. Wiosną 2024 ZDW zmodernizuje na swój koszt jego nawierzchnię po dotychczasowym śladzie, a lokalne samorządy sfinansują na tym odcinku budowę ścieżki rowerowej.

Przed kilku laty samorząd wojewódzki i ZDW uzgodnił z władzami Chojnic, gminy wiejskiej Chojnice oraz powiatu chojnickiego, że lokalne samorządy sfinansują po 1/3 koszt realizacji projektu przebudowy tego fragmentu DW 212; a następnie ZDW pokryje 50% całości kosztu realizacji, a pozostałe 50% także po 1/3 miasto, gmina i powiat. Plan nie udał się, gdyż ZDW rozwiązał umowę z firmą z lubelskiego, która wygrała przetarg na zaprojektowanie przebudowy. Powodem było niedotrzymanie terminu realizacji umowy. Plan zakładał m.in. częściową zmianę trasy DW 212 na odcinku skrzyżowanie z drogą na Zielone Wzgórza – hotel Na Skarpie, by wyprostować jej przebieg. Na spotkaniu w Urzędzie Gminy włodarze trzech samorządów, szef ZDW i wicemarszałek Leszek Bonna uzgodnili, że ten odcinek DW 212 będzie wiosną 2024 miał modernizowaną jedynie nawierzchnię wyłącznie za środki województwa; natomiast samorządy miasta, gminy i powiatu w całości sfinansują koszt projektu i budowy bitumicznej ścieżki rowerowej o szerokości 2 m na omawianym odcinku DW 212.

- W środę 1 marca trzech Szczepańskich, czyli starosta Marek Szczepański, mój zastępca Janusz Szczepański oraz ja, w towarzystwie naszych urzędników, miało wizję lokalną w terenie, by ustalić jakie są warunki przy planowanym przebiegu. Ścieżka ma zacząć się przy I wjeździe do Charzyków od strony miasta, zakończyć przy wjeździe do Lasu Wolność, ok. 500 m za pomnikiem Światowida – przekazał na niedawnej konferencji prasowej w UG wójt Zbigniew Szczepański.

Więcej w relacji video. Na slajdzie screen z Google Maps z odcinkiem DW 212 za skrzyżowaniem z drogą na Zielone Wzgórza.

Tagi: