Naukowy wpływ naturalnych ekstraktów roślinnych na włosy

Dodane: 2023-03-17

Nowym trendem w trychologii jest wykorzystanie ekstraktów roślinnych, które wykazują właściwości wspierające  w hamowanie wypadania włosów i stymulowanie ich do wzrostu. Uzupełnienie diety o te składniki może wspierać wzrostu włosów, wsparać mikrokrążenia w skórze, poprawiać pigmentację włosów czy wykazywać działanie antyoksydacyjne.

Najlepszym, naturalnym sposobem na mocne włosy jest stosowanie zdrowej i dobrze zbilansowanej diety, w której powinny być obecne m.in. w odpowiednich ilościach makroskładniki, czyli białka, węglowodany oraz tłuszcze. Niestety coraz częściej wysoko przetworzone produkty żywnościowe nie zawierają odpowiedniej ilości składników odżywczych. Włosy, aby zdrowo rosły potrzebują dużej ilości białka, witamin A, D, E oraz witamin z grupy B i produktów bogatych w miedź, magnez, krzem i cynk. Ważną rolę odgrywa także żelazo, którego niedobór może skutkować wypadaniem i osłabieniem włosów. Brak w codziennej diecie substancji odżywczych – zarówno witam jak i minerałów może skutkować złą kondycją włosów. Kondycja naszych włosów jest ściśle powiązana z funkcjonowaniem całego organizmu. Jeśli występują w nim nieprawidłowości, włosy są pierwszym elementem, do którego przestają być dostarczane substancje odżywcze.

- Warto zadawać sobie sprawę, że źle zbilansowane diety mogą zaburzać homeostazę organizmu – równowagę m.in. procesów biochemicznych w ludzkim ciele i prowadzić do niedoborów witamin oraz składników mineralnych. W efekcie prowadzić do złego odżywania mieszków włosowych i ogólnej złej kondycji całej struktury włosa. Włosy mogą wówczas zacząć wypadać z powodu braku dostatecznej ilości składników odżywczych. – wyjaśnia Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Dieta powinna dostarczać włosom składników poprawiających ich strukturę jak i odżywiających skórę głowy. Niestety, coraz częściej zła jakość jedzenia, które dostarczamy do organizmu nie wystarczy aby dostarczyć odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Współczesna trychologia rekomenduje naturalne ekstrakty jako wsparcie zdrowych włosów. Zawarte w składach suplementów diety składniki pozyskiwane są w filozofii premium clean label, czyli w wolnym tłumaczeniu zwierają „czystą etykietę”. Każdy składnik suplementu diety określony tym emblematem zawiera składniki aktywne najwyższej jakości, które są nie przetworzone, dostarczając do organizmu mikro i makroelementów niedostarczanych w trakcie spożywania standardowych posiłków.

Ekstrakt z zielonej herbaty

Wykazuje silne działanie przeciwutleniające wpływając na inhibicję reaktywnych form tlenu (ROS), jednocześnie redukując obecność stresu w mieszku włosowym. Przekłada się to na działanie anti–aging. Dodatkowo, koreańscy naukowcy udowodnili, że zawarte w nim EGCG mają zastosowanie w zapobieganiu łysienia. Zgodnie z uzyskanymi wynikami badań związek ten hamuje negatywne skutki DHT poprzez zmianę ekspresji miRNA w brodawce mieszka włosowego. Naukowcy doszli do wniosku, że EGCG stymuluje wzrost ludzkich włosów, powodując aż dwukrotne przyspieszenie proliferacji, czyli namnażania się komórek brodawek włosa oraz wykazuje antyapoptyczną funkcję w komórkach brodawek skórnych.

Ekstrakt z kiełków grochu zwyczajnego

Działa stymulująco na specyficzne cząsteczki sygnałowe w brodawce skórnej. Czynnik wzrostu fibroblastów FGF7 jest niezbędny za przywrócenia aktywnej fazy anagenu, czyli fazy wzrostu włosa, natomiast białko Noggin jest odpowiedzialne za skrócenie fazy telogenu. W badaniu klinicznym z udziałem ekstraktu wykazano, że w ciągu zaledwie 2–3 miesięcy terapii odnotowano o 86% więcej włosów w fazie anagenu. Analizę ekspresji genów przeprowadzono na wyizolowanych cebulkach włosów po dwutygodniowej ekspozycji 2% kompleksem AnaGain Nu. Wyniki badania wykazały podwyższenie poziomu białka Noggin o 56%, które jest odpowiedzialne za skrócenie fazy telogenu i czynnika wzrostu fibroblastów FGF–7 odpowiedzialnego za przywrócenie aktywnej fazy anagenu o 85%. Wyniki te pokazują, że ekstrakt jest w stanie stymulować brodawkę skórną, aby wywołać wzrost nowych włosów.

Ekstrakt z liści pokrzywy zwyczajnej

Wykazuje silne działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne.

Ekstrakt z korzenia lukrecji

W badaniach wykazano, że wyciąg z lukrecji korzystnie wpływają na porost włosów. Dodatkowo wykazuje również właściwości sebostatyczne.

Ekstrakt z kłącza kurkumy

Posiada udowodnione w ponad 45 próbach klinicznych właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Działanie to wykazuje wpływ na wzrost włosów w „niekorzystnych” dla włosa warunkach, takich jak np. problemy skórne, stany zapalne, ŁZS. W badaniach wykazało, że jego suplementacja prowadzi do wzrostu ekspresji enzymu Aldo–Keto reduktazy 1C2 (AKR1C2), która przyczynia się do spadku DHT. Dodatkowo wspiera krążenie krwi oraz posiada właściwości przeciwutleniające.

Ekstrakt z pestek winogron

Jest bogaty w wysoką zawartość biologicznie aktywnych flawonoidów. Ekstrakt jest standaryzowany na zawartość 95% proantocyjanidyn, co bezpośrednio według badań japońskich naukowców, przekłada się na zapobieganie przekształcaniu się testosteronu w DHT. Ponadto trwają badania nad stymulacją porostu włosów pod wpływem korzystnego działania proantocyjanidyn na proliferacje komórek mieszka włosowego w łysieniu androgenowym. Dodatkowo ekstrakt z pestek winogron stanowi źródło naturalnych przeciwutleniaczy oraz wykazuje działanie wzmacniające naczynia krwionośne i redukcję wydzielania sebum.

Ekstrakt z miłorzębu japońskiego

Pomaga w ochronie komórek przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Pieprz czarny wspiera trawienie i wchłanianie składników odżywczych oraz zwiększa skuteczność składników ziołowych.

Kwas fosfatydowy (PA)

Odgrywa ważną rolę w regulacji komórkowej. Badania kliniczne potwierdziły, że wykazuje potencjał do wspierania wzrostu włosów oraz indukowania fazy anagenu.

Ekstrakt z owoców papryki rocznej

Jest źródłem fitoncydów – naturalnych substancji roślinnych hamujących rozwój mikroorganizmów. Zawiera on także flawonoidy, sole mineralne, witaminę C i E, prowitaminę A oraz witaminy z grupy B.

Cynk

Odpowiada za kontrolę metabolizmu aminokwasów, dzięki którym powstają włosy. Sprzyja przyswajaniu witamin m.in. ułatwia wchłanianie witaminy A, a także reguluje pracę gruczołów łojowych. Wpływa również na tworzenie keratyny – białka, które stanowi główny budulec włosa.

Ekstrakt z owoców pieprzu czarnego

Odpowiada za zwiększanie wydzielania soków trawiennych, reguluje pracę przewodu pokarmowego oraz wspomaga pracę układu immunologicznego. Ponadto pozwala na uzyskanie biodostępności kurkuminoidów w jelicie. Substancje te wykazują działanie w łysieniu androgenowym.

Miedź

Bierze udział w produkcji melaniny – pigmentu, który odpowiada za kolor włosów i skóry. Dzięki miedzi nie dochodzi do przedwczesnego siwienia włosów. W korzeniach włosa znajdują się melanocyty produkujące melaninę.

Ekstrakt z palmy sabałowej

Działanie lipidosterolowego ekstraktu z palmy sabalowej potwierdzono w ponad 50 badaniach naukowych dla dawki 320 mg dziennie – główny mechanizm działania potwierdzony w badaniach to inhibicja 5–alfa reduktazy. USPlusR to jedyny ekstrakt palmy sabałowej, który jest chroniony aż dwoma patentami. Produkcja oparta jest o ultra–wysokociśnieniową ekstrakcję cieczą w stanie nadkrytycznym, dzięki czemu ekstrakt zachowuje bardzo dużą koncentrację wysokocząsteczkowych składników, takich jak bioaktywne fitosterole i karotenoidy. Ponadto (potwierdzony badaniami DNA) ekstrakt z palmy sabałowej, zawiera naturalne kwasy tłuszczowe i liposterole ekstrahowane wyłącznie z owocow (jagod) palmy sabałowej. Kwasy tłuczowe i liposterole pozyskiwane z owocow palmy sabałowej są naturalnym źrodłem blokerow DHT.

Ekstrakt z pestek dyni

Badania kliniczne wskazują, że zawarte w nim beta–sitostrole mają działanie antyandrogenne oraz blokujące aktywność 5–alfa reduktazy. Ponadto zaobserwowano w badaniach mniejszą anizotrichozę (rożnorodność) łodyg włosów, co przekłada się na zmniejszenie liczby włosów zminiaturyzowanych, charakterystycznych dla łysienia androgenowego. Beta–Sitosterole zawarte w ekstrakcie z pestek dyni zwiększyły wzrost włosów o 40% już po 24 tygodniach, co potwierdziły badania.

Kwas fosfatydowy

Fosfolipid odgrywa ważną rolę w regulacji komórkowej. Badania kliniczne potwierdziły, że wykazuje potencjał do wspierania wzrostu włosów oraz indukowania fazy anagenu.

Selen

Składnik ten jest niezwykle ważny dla utrzymania prawidłowego zdrowia włosów oraz ich pigmentacji. Selen wykazuje przede wszystkim silne działanie przeciwutleniające. Dzięki temu chroni on komórki i tkanki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które powstają na skutek przemian metabolicznych oraz innych uszkodzeń oksydacyjnych. Ponadto Selen wykazuje aktywność w morfogenezie mieszków włosowych.

Kondycja naszych włosów jest ściśle powiązana z funkcjonowaniem całego organizmu. Jeśli występują w nim nieprawidłowości, włosy są pierwszym elementem, do którego przestają być dostarczane substancje odżywcze. Dlatego jeśli zaobserwujemy, że nasze włosy są w gorszej kondycji i zaczynają nadmiernie wypadać, przyczyn należy szukać wewnątrz organizmu.

InfoWire.pl

Tagi: