Tej nocy zmiana czasu z zimowego na letni

Dodane: 2023-03-25

Zmiana czasu z zimowego na letni przypada na ostatnią niedzielę marca. W 2023 roku zegarki będzie trzeba przestawić w nocy z 25 na 26 marca, z godziny 2.00 na 3.00, czyli o godzinę do przodu. Będziemy zatem krócej spać.

W Polsce po raz pierwszy zmiana czasu została wprowadzona w 1919 roku, w międzywojniu. Podczas II wojny światowej obowiązywała w takich terminach, jak w Niemczech, a później w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 roku czas jest w naszym kraju zmieniany regularnie, dwa razy w roku.

Wprowadzamy czas letni na pół roku, tj. od końca marca danego roku (odwołując obowiązywanie czasu zimowego), a pod koniec października danego roku przechodzimy na czas zimowy.

Jako pierwsi zmianę czasu wprowadzili Niemcy. 30 kwietnia 1916 roku przestawili zegarki o godzinę do przodu. Za nimi poszli Anglicy. Sam pomysł wprowadzenia sezonowej zmiany czasu pojawił się jednak znacznie wcześniej w USA, a konkretnie u XVIII- wiecznego uczonego i polityka Benjamina Franklina, współautora konstytucji Stanów Zjednoczonych i wynalazcy piorunochronu. To on doszedł do wniosku, że zmiana czasu mogłaby pozytywnie wpłynąć na gospodarkę. Nikt nie potraktował jednak jego argumentów na tyle poważnie, by wprowadzić zmiany w życie.

Kolejną próbę podjął Brytyjczyk William Willett, który swoje opinie zebrał w publikacji „The Waste of Daylight” w 1907 roku, ale jemu również nie udało się przekonać rządu do wprowadzenia zmian czasu. Zrobiono to dopiero wówczas, gdy Niemcy jako pierwsi przetarli szlak.

Zdjęcie powstało kilka dni temu na chojnickim dworcu.

Tagi: