Stanowisko ws. Jana Pawła II przyjęte głosami 8 radnych powiatowych

Dodane: 2023-04-07

Na wczorajszej (6.04) sesji Rady Powiatu Chojnickiego zostało przyjęte stanowisko ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. Poparło je 8 radnych, w większości z klubu PiS, pozostali nie wzięli udziału w głosowaniu. Nie zerwali jednak quorum, gdyż pozostali w sali obrad.

Jak już podawaliśmy, na sesji Rady Powiatu w porządku obrad było przyjęcie stanowiska ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. Debata nad nim rozpoczęła się od odczytania przez wiceprzewodniczącą RP Bożenę Stępień oświadczenia w imieniu Klubu Radnych „Razem dla Powiatu”. Podano w nim m.in., że „Konstytucja przyznała każdemu z nas wolność sumienia i religii. Wobec tego nikt z nas nie może być zobowiązany do ujawniania swego światopoglądu”, i dlatego nie zajmą w tej sprawie stanowiska.

Marek Rodzeń tak m.in. skomentował te słowa: „Jestem zdziwiony, że nie będziecie zajmować stanowiska nad szkalowaniem człowieka, który nie żyje, który doprowadził nasz kraj do wolności”. Natomiast Wojciech Rolbiecki następująco odniósł się: „Wyborcy nas ocenią, oni zobowiązują nas do jednoznacznego stanowiska”. Maciej Jakubowski, który zarazem jest dyrektorem SP nr 2 w Czersku im. Jana Pawła II, stwierdził, że „Jestem dumny, że kieruję szkołą noszącą imię Jana Pawła II.”. Także Mirosława Dalecka nawiązała do swojego miejsca pracy: ”Również jestem dumna, że pracuję w SP nr 8 im. Jana Pawła II w Chojnicach. Chciałabym zauważyć, że nasza koleżanka Bożena Stępień jest emerytowaną pracowniczką SP nr 8”.

Dyskusję podsumował przewodniczący Rady Robert Skórczewski: „Każdy z tutaj obecnych ma Jana Pawła II głęboko w swoim sercu. Uważam, że mieszanie Kościoła i polityki robi największą szkodę dla naszej wiary i Kościoła.”

„Za” głosowali: M.Dalecka, M.Jakubowski, T.Orzłowski, M.Pokrzywiński, M.Rodzeń, W.Rolbiecki, S.Rząska i M.Szmagliński. Nieobecny na sesji był S.Skaja.

Całość dyskusji w zapisie video, który jest fragmentem transmisji obrad zrealizowanej przez Starostwo Powiatowe.

Tagi: