Gmina odwoła się do NSA ws. decyzji o planie miejscowym dla płw. Miechurz

Dodane: 2023-04-14

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił uchwały RG Chojnice ws. przyjęcia planów miejscowych dla Lasu Wolność oraz dla półwyspu Miechurz w Małych Swornegaciach. Wójt Zbigniew Szczepański zapowiada wniesienie odwołania do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

WSA uznał, na wniosek osób fizycznych, że w tych lokalizacjach władze gminy Chojnice nadużyły władztwa planistycznego i unieważnił plany miejscowe dla nich. W przypadku Lasu Wolność stało się to po 10 latach od przyjęcia uchwały, do której nie miał uwag Wojewoda Pomorski.

- Jestem niesłusznie oskarżany, że jakobym był zwolennikiem tzw. betonozy. To oczywista nieprawda. Inwestorzy po prostu korzystają ze sprzyjającego im prawa i właśnie takich decyzji sądów administracyjnych. Jesteśmy wyrokami WSA bardzo zaskoczeni i wniesiemy od nich kasację do NSA w Warszawie – zapowiedział wójt Zbigniew Szczepański.

Dziennikarze obecni na wczorajszej (13.04) konferencji prasowej w UG otrzymali wydruki zdjęć (na slajdzie wójt trzyma wydruk z FB Małe Swornegacie) z półwyspu Miechurz w Małych Swornegaciach, które na profilu pn. „Małe Swornegacie” umieściła jego administratorka, mieszkanka Warszawy, która od lat cały sezon turystyczny spędza właśnie w tej letniskowej miejscowości. Są na nich „inwestycje” w postaci m.in. domku letniskowego na bloczkach. Następująco to skomentowała: „Tak się zmienia krajobraz Półwyspu Miechurz, to już nie ten dziki teren, gdzie przyroda ma głos. Teraz podczas spaceru trzeba uważać na samochody, ubywa wolnej linii brzegowej...... nawet na Półwyspie, terenie chronionym, należącym do tzw. korytarza ekologicznego.” Zauważył to szef Zaborskiego Parku Krajobrazowego i złożył doniesienie do policji ws. usuwania zadrzewień i do nadzoru budowlanego ws. nielegalnego budownictwa. Swoje oburzenie na te działania na płw. Miechurz wyraził także Zbigniew Szczepański.

Więcej szczegółów w relacji video z konferencji prasowej.

Tagi: