Znani chojniczanie wypożyczali książki

Dodane: 2023-04-25

Wczoraj (24.04) na czytelników, którzy między godziną 11.00, a 16.00 przyszli do Wypożyczalni Literatury Pięknej i Popularnej dla Dorosłych, czekali niecodzienni bibliotekarze. W ramach Dwóch tygodni z książką zbiory wypożyczali bowiem znani chojniczanie. 

Każdemu gościowi skrócony kurs wypożyczania przeprowadziła bibliotekarka tego działu Katarzyna Wesołowska, która cały czas czuwała nad poprawnością uzupełniania kart czytelników i kart książek. Znani chojniczanie mieli więc okazję przekonać się, jak wygląda praca bibliotekarza, a także zapoznać się z układem książek na regałach, żeby wiedzieć, w którym miejscu szukać książek, o które mogą zapytać czytelnicy. Polecali też powieści i literaturę popularnonaukową, a także zachęcali do wypożyczania biblioniespodzianki.

Goście dobrze odnaleźli się za biblioteczną ladą i starali się jak najlepiej wypełnić swoje nowe obowiązki. Aktorzy Projektu 41 robili to nawet… śpiewając. Z kolei niektórzy czytelnicy byli zaskoczeni, widząc inne osoby, zamiast dobrze znanych im bibliotekarek i z przyjemnością oddawali książki i wypożyczali kolejne. Niektórzy słyszeli już wcześniej o akcji i dlatego zdecydowali się przyjść do wypożyczalni właśnie w tym czasie. 

Za biblioteczną ladą jako pierwsi zasiedli dziennikarka Maria Eichler i Jordan Rolbiecki – działacz społeczny i reprezentant Automobilklubu Chojnickiego. Po nich książki wypożyczał przedstawiciel radia Weekend FM Darek Żuchowicz, który przyniósł trzy płyty dla swoich pierwszych czytelników. Prezenterowi radiowemu towarzyszył redaktor naczelny Arkadiusz Jażdżejewski. Kolejną zmianą był Karol Górnowicz – prezes OSP Chojnice, a po nim wicestarosta chojnicki Mariusz Paluch. Wśród gości byli lokalni przedsiębiorcy – Katarzyna Singer z charzykowskiej Villi Otton i Tadeusz Skajewski z chojnickiego Temisu. Przed godziną 15.00 pojawili się aktorzy Projektu 41 przy Chojnickim Centrum Kultury Grzegorz Szlanga i Piotr Rutkowski, którzy nie tylko zajęli się pracą biblioteczną, ale także rozbawili czytelników i bibliotekarki. Akcję zamknęły przedstawicielki chojnickiej służby więziennej mjr Anna Kruk i st. szer. Anna Burc.

Znani chojniczanie za biblioteczną ladą, to jeden z punktów akcji Dwa tygodnie z książką. Od Dnia Książki do Dnia Bibliotekarza, która trwa od 23 kwietnia do 8 maja. Jej organizatorami są Stowarzyszenie LekTURa i Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach, a dofinansowana została przez Starostwo Powiatowe i Urząd Miejski w Chojnicach.

MBP w Chojnicach

Tagi: