Zespół `Sasanka` z gminy Rudna zdobył puchar Wójta Gminy Chojnice

Dodane: 2023-05-03

Wczoraj (2.05) w Lichnowach miejscowe Sołectwo zorganizowało obchody Dnia Flagi oraz we współpracy ze Stowarzyszeniem Dworek Polski gminny konkurs kapel i zespołów ludowych.

Uroczystość rozpoczęła się na Placu Sołeckim w centrum Lichnów od wciągnięcia na maszt przez poczet wystawiony przez OSP Lichnowy flagi narodowej. Następnie odśpiewano dwie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego, a wójt Zbigniew Nojman przedstawił nie tylko historię powstania Dnia Flagi, ale ze względu na gości z innych regionów kraju, także przekazał informacje o tym, co znajduje się w tym miejscu.

Po przejściu na plac na zapleczu remizy OSP i świetlicy wiejskiej, gdzie „ustawiono” scenę, ławki dla widowni, stoisko „konsumpcyjne” z ciastem i grillem prowadzone przez członkinie KGW Lichnowy, Konkurs Kapel (był po raz 6 w gminie Chojnice i drugi w Lichnowach) otworzyli sołtys oraz wicewójt Janusz Szczepański. Jako pierwsi wystąpili członkowie Stowarzyszenia Dworek Polski (11.47 – 28.11 nagrania video). Połowa z nich pochodzi właśnie z Lichnów. Następnie minikoncerty mieli: zespół „Śpiewaj mi” z Bogdańca w woj. lubuskim (28.11 – 44.00), „Stawnianki” ze Stawna (44.00 – 1.03.00) w gminie Kamień Pomorski w woj. zachodniopomorskim oraz „Sasanka” z gminy Rudna w pow. lubińskim w woj. dolnośląskim (1.03.00 – 1.32.00). Liderka tegoż zespołu wręczyła prezent sołtysowi Zbigniewowi Nojmanowi w podziękowaniu za gościnę. Przy okazji uczestnicy imprezy dowiedzieli się, że wraz z „Sasankami” przyjechał ich sołtys, który ma najdłuższy staż w Polsce. Pełni swą funkcję aż 46 lat! Po nich gościnnie śpiewał duet z chóru Astry z ChCK Czesława Prądzyńska i Ryszard Karcz (1.32.20 – 1.52.00). Podczas koncertów nie raz wspólnie tańczono, racząc się pomiędzy nimi ciastem i kiełbaską z grilla.

Najlepsze zespoły wyłoniono drogą głosowania „kuponowego” pośród publiczności. Wyniki przedstawiła prezes Stowarzyszenia Dworek Polski Anna Piekarska - Więcławek. Puchar Wójta otrzymał za I miejsce zespół „Sasanki”; puchar Sołtysa za II miejsce otrzymał zespół „Śpiewaj mi”; natomiast puchar Rady Sołeckiej za III miejsce wręczono zespołowi „Stawnianki”.

Więcej w relacjach video z Dnia Flagi i Konkursu Kapel oraz w fotogaleriach na FB Chojnice TV - Konkurs Kapel i Dzień Flagi.

Tagi: