Są wstępne wyniki ankiety MRM w Chojnicach adresowanej do młodzieży

Dodane: 2023-05-04

Młodzieżowi radni pracują nad przygotowaniem „Chojnickiej strategii młodych”. Na niedawnej sesji MRM zostały przedstawione wstępne wyniki badania ankietowego adresowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych. Wzięło w niej udział 987 respondentów.

Michał Karpiak z Fundacji Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej przekazał nam, że prezentacja na potrzeby „Strategii na rzecz młodzieży”, to materiał wstępny i nie ma w niej wszystkich zagadnień, nie są ujęte wszystkie szczegóły. - Młodzieżowa Rada będzie jeszcze przeprowadzać pogłębione badania - wywiady na temat poszczególnych zagadnień. Badania te prowadzone są w ramach projektu "Chojnicka strategia młodych" finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny – przekazał nam Michał Karpiak.

Przytaczamy kilka tematów ankiety i podane wyniki.

„Co zachęca do zamieszkania/pozostania w Chojnicach?” - najwięcej uczestników ankiety wybrało opcję „Więzi i tradycje rodzinne” – 561; natomiast na II miejscu jest odpowiedź „Relacje międzyludzkie” (544). Najmniejszą popularnością cieszył się wariant „Aktywność społeczna i współdziałanie mieszkańców” (349).

W pytaniu „Co zachęca do opuszczenia Chojnic?” wyraźnie wygrał wariant „Wysokość zarobków i płac” (619). Na drugim miejscu uplasowała się opcja „Oferta pracy, rynek pracy” (515).

Zapytano także o sposób docierania do szkoły. Tylko 1,4% wybrało rower. W Emsdetten widzieliśmy na przyszkolnym parkingu setki rowerów. Najwięcej uczniów chojnickich szkół średnich wybrało dojazd autobusem innym, niż miejski – 28,3%. Zapewne świadczy to o sporym odsetku uczniów spoza Chojnic.

Dają do myślenia także rodzicom odpowiedzi na pytanie, czy respondenci znają ofertę zajęć pozalekcyjnych przygotowywanych nie tylko przez szkoły. Aż 576 uczniów (na 987 ogółem) stwierdziło, że nie zna jej. Pozostali wybrali m.in. SKS (96) i taniec (49).

Z biorących udział w ankiecie 61,4% po maturze chce kontynuować naukę; 7,4% pracować w Chojnicach; a 26% myśli o pracy za granicą.

Więcej w prezentacji w PDF. Foto nadesłane.

Tagi: