Miejsko-gminne eliminacje konkursu `„Rodnô Mòwa` były w MBP

Dodane: 2023-05-09

W poniedziałek 8 maja w Czytelni MBP w Chojnicach odbyły się miejsko-gminne eliminacje 52 Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”.

Zebranych przywitała członkini Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Alina Jaruszewska, która zaznaczyła, że po raz pierwszy w Chojnicach odbywają się eliminacje miejsko-gminne. Prowadząca przedstawiła również jury, w skład którego weszli: przewodniczący Grzegorz Szlanga – aktor i reżyser; Anna Lipińska – dyrektor MBP oraz Jarosław Kuklewski – członek ZK-P.

Następnie głos zabrała Janina Kosiedowska podkreślając, że eliminacje miejsko-gminne odbywać się będą już każdego roku, ponieważ coraz więcej szkół wprowadza do programu nauczania język kaszubski. Członkini ZKP przywitała też przewodniczącego Komisji Edukacji RM w Chojnicach Bogdana Kuffla oraz przedstawiła zasady konkursu. W dalszej kolejności prezentowali się uczestnicy konkursu w poszczególnych kategoriach. Uczniowie w doskonały sposób prezentowali kaszubskie wiersze i fragmenty prozy. Wszyscy otrzymali pamiątkowy dyplom i upominek, a dwie pierwsze osoby z każdej kategorii awansowały do konkursu powiatowego w Brusach.

Kategoria I – grupa przedszkolna
1 miejsce Melania Deja z „Wesołych Przedszkolaków” w Chojnicach; miejsce Franciszek Słomiński z „Wesołych Przedszkolaków” w Chojnicach; 3 miejsce Liwia Partyka; wyróżnienie – Klaudia Szczęsna

Kategoria II – uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych
1 miejsce Aleksandra Höhn z SP w Swornegaciach; 2 miejsce Zuzanna Pawełek z SP w Pawłowie; 3 miejsce Barbara Hapka; wyróżnienie – Maja Kocińska.

Kategoria III – uczniowie klas 4-6 szkół podstawowych
1 miejsce Tymoteusz Höhn z SP w Swornegaciach; 2 miejsce Alicja Sawicka z SP 7 w Chojnicach; 3 miejsce Marta Stobiecka; wyróżnienie – Kacper Różek.

Kategoria IV – uczniowie klas 7-8 szkół podstawowych
1 miejsce Emilia Gierszewska z SP w Pawłowie; 2 miejsce Maria Adamczyk z SP w Ostrowitem

Kategoria V – uczniowie szkół ponadpodstawowych i branżowych
1 miejsce Michał Moga z II LO im. Władysława Andersa w Chojnicach

Organizatorami miejsko-gminnych eliminacji 52 Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa” byli chojnicki oddział ZK-P, UM w Chojnicach, UG w Chojnicach oraz MBP w Chojnicach.

MBP w Chojnicach

Tagi: