Pisarka Anna Kamińska spotkała się z chojnickimi czytelnikami

Dodane: 2023-05-09

Ostatnim akcentem akcji "Dwa tygodnie z książką. Od Dnia Książki do Dnia Bibliotekarza", która trwała w MBP w Chojnicach. było spotkanie z Anną Kamińską, autorką m.in. biografii Wandy Rutkiewcz, Haliny Krüger-Syrokomskiej, Simony Kossak i Marka Kotańskiego. Odbyło się 8.05 w Czytelni.

Rozmowę prowadziła bibliotekarka Weronika Sadowska. Jak podkreśliła, nie przypadkowo spotkanie odbywa się w tym dniu, gdy obchodzony jest Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Moderatorka, zadając pisarce pytania, nawiązała zarówno do jej książek biograficznych, jak i tych mniej znanych, jak „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej” czy zbioru opowiadań „Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych”. Anna Kamińska przyznała, że podczas spotkań najczęściej czytelnicy dopytują o biografie alpinistek, bo tematyka wspinaczek górskich wywołuje ostatnio duże zainteresowanie. Wspomniała, że ciągle słyszy też sugestie, żeby jeszcze o kimś z naszych wspinaczy napisać, jednak już wyczerpała swoje zainteresowanie tym tematem. Nie wyklucza jednak, że może kiedyś do niego wróci.

Pisarka mówiła o tym, jak podczas pracy dziennikarskiej natrafiła na postać Wandy Rutkiewicz i jak doszło do wyboru bohaterów kolejnych tytułów. W zeszłym roku ukazała się jej książka „Kotański. Bóg. Ojciec. Konfrontacja. Opowieść o legendarnym twórcy Monaru”. Zauważyła, że to był moment, gdy chciała opisać osobę, która nie koncentrowała się tak na sobie, egocentryzm jest bowiem niezbędny w alpinizmie. Dlatego spodobał jej się pomysł, by był to Marek Kotański. Obecnie pracuje natomiast nad biografią znanego muzyka rockowego, nie zdradziła jednak jego nazwiska.

W trakcie rozmowy pojawił się wątek obiektywizmu przy pisaniu biografii. Autorka opisuje osoby, o których jeszcze się pamięta i które żyją we wspomnieniach rodziny i znajomych. Znane osoby często też same kreują swój wizerunek. – „Staram się być obiektywna” – podkreśliła Anna Kamińska. Mówiła, że gdy rozmawia z rodziną bohatera książki, próbuje zdobyć jej zaufanie, żeby się jak najwięcej dowiedzieć. Sprawdza te informacje w różnych źródłach. Uważa, że nikt nie jest krystaliczny, ale też nie chce nikomu zaszkodzić. – „Moim zadaniem jest to, żeby pokazać człowieka, nie jego wizerunek, żeby tę maskę zedrzeć” – podkreśliła. Rozmawiano także o warsztacie pisarskim. Autorka przyznała, że pisząc o Simonie Kossak szkoliła umiejętność pisania biografii, w tym stopniowania napięcia w książce.

Uczestnicy spotkania z uwagą i ciekawością wsłuchiwali się w słowa pisarki, mieli także sporo swoich pytań. Interesowało ich m.in. to, czy dzięki swojej pracy dowiedziała się czegoś nowego o ludziach i o sobie oraz czy potrzebna jest zgoda rodziny, żeby pisać o znanych osobach. Jakie książki sama czyta, czy sięga też po powieści i kto jest jej ulubionym reportażystą – to były kolejne pytania. Padła także sugestia, żeby pisarka zainteresowała się ludźmi sportu, jak na przykład Ireną Szewińską. O tym, jak dużym zainteresowaniem cieszą się książki Anny Kamińskiej świadczyła długa kolejka chętnych po autograf i to, że często czytelnicy mieli do podpisu po kilka egzemplarzy. Nie zabrakło zdjęć z gościem na pamiątkę tego wydarzenia. 

Spotkanie odbyło się w ramach akcji Dwa tygodnie z książką. Od Dnia Książki do Dnia Bibliotekarza, zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Stowarzyszenia LekTURa, która dofinansowana została przez Starostwo Powiatowe w Chojnicach i Urząd Miejski w Chojnicach.

MBP w Chojnicach

Tagi: