Noc Muzeów z wystawami, retrokomputerami i konsolami

Dodane: 2023-05-14

Tegoroczną edycję Nocy Muzeów zdominowały najróżniejsze wystawy w salach ChCK, Muzeum Historyczno – Regionalnego, Starym Rynku i na strychu kościoła gimnazjalnego. Dwie z nich były autorstwa Kazimierza Lemańczyka.

Ciężko było być wszędzie nie tylko mieszkańcom i dziennikarzom, ale i jednemu z twórców, czyli Kazimierzowi Lemańczykowi. Obchodzi on 50-lecie pierwszej wystawy i wczoraj (13.05) miał dwie wystawy. Najpierw w Baszcie Kurza Stopa przedstawił wystawę pt. Światło i Woda. Jej wernisaż rozpoczął się z opóźnieniem, które nie pozwoliło planowo „uruchomić” wystawę portretów w ChCK. Tam dyrektor Radosław Krajewicz miał okazję wręczyć twórcy bukiet kwiatów, po czym w bardzo interesujący sposób Kazimierz Lemańczyk opowiedział o powstaniu obrazów, m.in. noblistki Olgi Tokarczuk, która zgubiła kolczyk, a właśnie chojniczanin miał okazję go znaleźć i przekazać właścicielce.

Piętro niżej w ChCK była możliwość starszemu pokoleniu chojniczan wrócić do czasów młodości, kiedy to królowały pecety ATARI i Commodore czy konsole SEGA. Udostępnił je Jordan Rolbiecki. Również z jego zbiorów, ale z gatunku motoryzacyjnych, były pojazdy na Starym Rynku. W tym samym miejscu swój wóz strażacki ustawiła OSP Chojnice. Jak co roku „patrole” harcerskie oprowadzały po Starówce grupy mieszkańców miasta, które miały także do opanowania sztukę przenoszenia łyżki z wodą. Pod i przy Bramie Człuchowskiej pojawiły się średniowieczne kramy, gdzie można było posiąść m.in. sztukę wybijania monet. Uczył jej Mincerz Fordoński.

W br. zabrakło zwiedzania z przewodnikiem takich miejsc, jak cmentarze, czy niedostępnych na co dzień, jak ratusz. Może za rok warto zaprosić do zwiedzania gmachu Starostwa Powiatowego czy poszpitalnego kompleksu przy pl.Niepodległości?

Na zdjęciu Kazimierz Lemańczyk z mamą, żoną i córką. Więcej zdjęć na FB Chojnice TV.

Tagi: