Szosa Brusy – Czersk będzie miała ograniczenie do 70 km na godzinę

Dodane: 2023-05-15

Po przekształceniu szosy Chojnice – Czersk w plac budowy z 8 miejscami z ruchem wahadłowym, część mieszkańców pow. chojnickiego woli jeździć przez Brusy Wybudowanie. Taką drogę wybiera także starosta Marek Szczepański.

Dowiedzieliśmy się o tym na czwartkowej (11.05) konferencji prasowej w Starostwie, gdy zapytaliśmy, czy władze powiatu mają koncepcję poprawy jakości drogi powiatowej Brusy – Czersk na odcinku od „obwodnicy” Kosobud. Sami też nie raz z tej drogi korzystamy (z ul. Kościerskiej do skrzyżowania Lipowa – Chojnicka w Czersku jest niecałe 41 km), mając podczas niej początki „morskiej choroby”. Okazuje się, że nie prędko kierowcy będą mieli komfort jazdy po tej drodze. Większą szansę mają rowerzyści.

- Też wolę tamtędy jeździć, niż przez Rytel. Kiedyś do Malachina z wicemarszałkiem Leszkiem Bonną tak jechałem. Tam nie da się bezpiecznie jechać z prędkością 90 km/godzinę. Myślę, że najwyżej 70 km/godzinę. Dałem Wydziałowi Komunikacji zalecenie przygotowania w tej sprawie odpowiedniej decyzji. Na dziś najprędzej będzie możliwe wybudowanie przy niej ścieżki rowerowej. Uzgodniliśmy z Brusami i Czerskiem, że będziemy wspólnie aplikować, jak pojawi się odpowiedni program z dofinansowaniem na ten cel. Kiedyś ówczesny wicestarosta Przemysław Biesek – Talewski był pomysłodawcą, byśmy tę szosę naprawili poprzez kilkucentymetrową nakładkę specjalną masą bitumiczną. Niestety, poprawa była krótkotrwała. Niedawno podczas prezentacji w CE-W przygotowanej przez Urząd Marszałkowski usłyszeliśmy, że szosa Brusy – Czersk powinna być wojewódzka, ale wątpię w to przekształcenie. W tej chwili mamy gotowych kilka dokumentacji na remonty innych dróg powiatowych – wyjaśnił nam starosta Marek Szczepański.

W materiale video fragment zapisu z kamery samochodowej z piątku 12.05 na trasie Chojnice – Brusy Wyb. – Czersk. Obejmuje fragment DW 235 przed skrętem na Brusy Wyb. do ok. 2 km za wjazdem na szosę do Czerska.

Tagi: