Wystawa `Studyjne eksperiencje` jest na poddaszu kościoła gimnazjalnego

Dodane: 2023-05-18

Na poddaszu kościoła gimnazjalnego została otwarta 13.05 wystawa prac studentów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Nosi tytuł „Studyjne eksperiencje”, bo jak tłumaczyli wykładowcy tej uczelni – Jarosława Pabich-Szmyt i prof. Jacek Jarczewski są to wprawki.

Co ciekawe, można tu obejrzeć nie tylko tradycyjne obrazy i rzeźby, ale także prace w technikach, które dziś są unikatowe, a szkoda – m. in. sgraffito, fresk, emalia, malarstwo w ceramice. – Pracujemy nad tym, żeby współczesna architektura otworzyła się na ich wykorzystanie – podkreślił prof. Jarczewski. Zauważył również, że bardzo go cieszy inspiracja rodowitej chojniczanki – Jarosławy Pabich-Szmyt, by taką wystawę urządzić. I sympatyczna reakcja na ten pomysł organizatorów Chojnickiej Nocy Muzeów – Chojnickiego Centrum Kultury i stowarzyszenia Centrum Kultury Podziemia.

Jak przyznaje Jarosława Pabich-Szmyt, wystawa daje szansę pokazania się młodym ludziom, a także promuje samą uczelnię. Jednak najcenniejszą wartością jest to, że daje okazję przyjrzenia się technikom ściennym, których praktycznie już się nie stosuje. A więc warto się przejść na najwyższy poziom kościoła gimnazjalnego – czas jest do 13 czerwca.

Ekspozycja przygotowana przez ASP we Wrocławiu na Europejską Noc Muzeów jest udostępniana zwiedzającym po wcześniejszym zgłoszeniu tego zamiaru za pośrednictwem facebookowego profilu Centrum Kultury Podziemia w Chojnicach lub poprzez zgłoszenie mailowe. W tytule zgłoszenia mailowego należy wpisać tytuł wystawy.
Facebook: https://www.facebook.com/ckpodziemia/
e-mail: j.pabich-szmyt@asp.wroc.pl
Oprócz udostępniania ekspozycji poprzedzonego zapisem wystawa będzie czynna dodatkowo podczas dyżuru kuratorki Jarosławy Pabich-Szmyt w następujące dni:
19.05 (piątek) godz. 10.00 — 12.00
24.05 (środa) godz. 16.00 — 18.00
27.05 (sobota) godz. 11.00 — 16.00
31.05 (środa) godz. 16.00 — 18.00
10.06 (sobota) godz. 15.00 — 18.00

CK Podziemia

Tagi: