W sobotę 20.05 są obchody 700 - lecia wsi Moszczenica

Dodane: 2023-05-19

Podczas czwartkowej (18.05) konferencji prasowej Wójt Zbigniew Szczepański zaprosił na obchody 700 - lecia wsi Moszczenica. Karolina Odyja, członkini Rady Sołeckiej Moszczenicy, a jednocześnie pracownica Urzędu Gminy w Chojnicach, przybliżyła historię wsi oraz wspomniała o istniejących zabytkach. Ze wspomnianych ciekawostek w roku 1323 wieś zamieszkiwana była przez 184 osoby, a dzisiaj mieszkańców jest 187.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 16.00 Mszą Świętą w miejscowym kościele, która zostanie odprawiona przez proboszcza Ryszarda Ptaka oraz księdza dziekana Jacka Dawidowskiego. Po Mszy nastąpi odsłonięcie pomnika upamiętniającego podpisanie aktu lokacyjnego i kolejno rozpocznie się świętowanie. Przewidziano poczęstunek dla gości oraz gry i zabawy dla dzieci.

Dokument lokacyjny dla kosznajderskiej wsi Moszczenica (kiedyś Mosnitz) powstał w Człuchowie 16 stycznia 1323 roku. Była to licząca ok. 792 ha wieś rycerska na prawie chełmińskim. Pierwsze wzmianki o kościele pw. św. Bartłomieja w Moszczenicy są z 1398 roku. Obecna świątynia pochodzi z XVI wieku i jest kościołem filialnym parafii w Nieżychowicach. W okresie II RP w Moszczenicy była placówka Straży Granicznej, gdyż w pobliżu była granica polsko - niemiecka.

Fot. z Karoliną Odyja Chojnice TV, tekst UG oraz Chojnice TV. Więcej informacji o historii wsi i programie uroczystości w nagraniu video z konferencji prasowej.

Tagi: