Odwiedziny artystów i wolontariuszy z Orlika k.Brus w hospicjum `Aniołowo`

Dodane: 2023-05-23

W hospicjum "Aniołowo" w Chojnicach miało miejsce 15 maja wyjątkowe spotkanie, ponieważ do osób chorych przybyli z odwiedzinami wolontariusze z Orlika - rodzice i ich dzieci, które pełnią posługę ministrantów w kaplicy zakonnej Sióstr Franciszkanek, wraz z ich duszpasterzem o. Arkadiuszem Czają, franciszkaninem, oraz artystą Polskiej Estrady Pawłem Czają, światowej sławy iluzjonistą, a także wolontariuszką Elżbietą Plata z Kościerzyny.

Grupa ta od dłuższego czasu organizuje w różnych miejscach w Polsce akcje charytatywnej pod hasłem „Uśmiech jest najpiękniejszym podziękowaniem”. Wyjątkowe jest to, że wspomniani uczestnicy akcji organizując swe dzieła dobroczynne, łączą je z występami artystycznymi.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą Święta w kaplicy hospicjum, pod przewodnictwem ks. Kapelana Tomasza Mońko. Po wspólnej modlitwie w salce odbyła się część artystyczna, w której uczestniczyły osoby chore, personel medyczny, przybyli wolontariusze, ks. Kapelan i o. Arkadiusz. Artysta Paweł Czaja wystąpił jako klaun - iluzjonista wraz z ministrantem Oskarem Mientkim, uczniem klasy 7 SP w Dziemianach, przebranym za maskotkę przedstawiającą myszkę Miki. Iluzjonista zaprezentował program artystyczny pokazując sztuczki, wywołując u widzów dużą radość. Uśmiech na twarzy osoby chorej, to wyjątkowy dar dla tych wszystkich, którzy niosą pomoc w różny sposób. W czasie spotkania wręczano chorym upominki – maskotki oraz widokówki z klasztorem w Orliku i obrazki Matki Bożej. O. Arkadiusz modlił się przy każdej osobie chorej, udzielając jej błogosławieństwa Bożego.

Mateusz Sumionka, uczeń klasy 5 SP w Lubni, a zarazem ministrant z Orlika, który czynnie uczestniczył w akcji charytatywnej w hospicjum, podzielił się swoimi przeżyciami: - Odwiedzamy osoby chore w hospicjach, by z nimi porozmawiać, a także wnieść w ich serca trochę radości przez zabawę. Na zakończenie wręczamy im upominki - maskotki. Uważam, że praca opiekunów i lekarzy w hospicjum jest bardzo trudna oraz odpowiedzialna, ponieważ wymaga dużego zaangażowania. Widząc uśmiechnięte twarze osób chorych i starszych myślę, że powinniśmy organizować częściej takie akcje charytatywne.

Wolontariusze i artyści byli pod wielkim wrażeniem miejsca, jakim jest hospicjum „Aniołowo” w Chojnicach. Natomiast o. Arkadiusz podkreślił wielką troskę zarządu i personelu medycznego o osoby chore i rodzinną atmosferę. Stwierdził, że postawa dobroczynna kształtuje serca ludzi ku dobru i z pewnością zaowocuje w nas szlachetnością serc. Uczy szacunku do wszystkich ludzi i zauważenia drugiego człowieka będącego w potrzebie. Inicjatywa „Uśmiech jest najpiękniejszym podziękowaniem”, nabiera wyjątkowego znaczenia i rozmachu, co świadczy o wielkim i pięknym sercu tak wielu ludzi. Na zakończenie spotkania franciszkanin podziękował wszystkim, którzy poświęcają się dla chorych w hospicjum, podkreślił ich wyjątkowe powołanie, doceniając także ich wielkie i szlachetne serca. Udzielił wszystkim błogosławieństwa Bożego. (...)

Piękne i wyjątkowe jest to, że coraz więcej osób włącza się do akcji „Uśmiech jest najpiękniejszym podziękowaniem”, przysyłając maskotki, które są przekazywane osobom chorym w szpitalach, hospicjach, domach opieki społecznej, a także dzieciom i młodzieży w domach dziecka oraz w specjalnych ośrodkach opiekuńczych. Należy podkreślić, że do współuczestnictwa w akcji włączyły się także sławne osoby ze świata artystycznego takie, jak: Krystyna Giżowska, Halina Frąckowiak, Andrzej Rybiński, Jan Wojdak, Stanisław Czaja „Oriano”, Joanna i Paweł Czaja „Duo Paulo”, Izabela Wiśniewska z chórem „Sereno”, Honorata Siergun z chórem „Oremus” i scholą „Mazurskie Słowiki”, a także Jan Szulc z chórem „Pięciolinia”.

Bezinteresowna pomoc osobom chorym jest wpisana w działalność ministrantów z Orlika razem z rodzicami, duszpasterzem i siostrami franciszkankami. Bardzo ważna i szlachetna jest postawa zainteresowania się osobami samotnymi oraz chorymi. Kolejnymi miejscami, do których udadzą się w najbliższych tygodniach wolontariusze z Orlika wraz z artystami, to szpital i specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy w Ostródzie, w woj. warmińsko-mazurskim.

Red. Bożenna Pomorska/o.Arkadiusz Czaja

Więcej nadesłanych zdjęć na FB Chojnice TV.

Tagi: