`Oddawanie do użytku inwestycji powiatowych jest za skromne`

Dodane: 2023-07-10

Na ostatniej sesji Rady Powiatu Chojnickiego dyskutowano także nad absolutorium za realizację budżetu za 2022. Radny Wojciech Rolbiecki uważa, że gmina Chojnice jest faworyzowana w inwestycjach drogowych, a oddawanie ich do użytku jest za skromne.

Jednym z dyskutantów nad informacją o realizacji budżetu Powiatu Chojnickiego w 2022 roku był radny z Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Rolbiecki. Stwierdził m.in., że „gmina Chojnice jest forowana w podziale środków na inwestycje drogowe, przez co jest niezrównoważony rozwój gmin powiatu chojnickiego”. - Inne gminy, niestety, nie mają tego dobrodziejstwa i powiatowe drogi nie są u nich remontowane – uważa radny Wojciech Rolbiecki.

Miał też zastrzeżenia do formy zakończenia oddawanych do użytku powiatowych inwestycji, w których są dotacje rządowe. - Nie odbywają się ich otwarcia. Dawniej uroczyście to robiono w przypadku każdej wiaty i ławki. Teraz bez obecności oficjeli. Mamy świadomość, że to są działania polityczne, bo by trzeba było zaprosić wojewodę czy posła, a po co ich pokazywać przed wyborami? - jest zdania lider klubu radnych PiS.

Ustosunkował się do tej krytyki starosta Marek Szczepański. - Radny powiatowy wybierany z okręgu obejmującego gminę Chojnice zarzuca nam, że tyle dzieje się w tej właśnie gminie. Powiem szczerze, że to niezła odwaga. Przypomnę, że w niedawnym rozdaniu rządowych dotacji na drogi gmina Brusy otrzymała 20 mln zł, a zero m.in. miasto Chojnice, gmina oraz miasto Człuchów. To jest hipokryzja ze strony klubu PiS – stwierdził starosta.

Odniósł się także do wątku dotyczącego formy kończenia inwestycji. - Nigdy u nas nie było ze strony Powiatu otwierania ławek czy wiat. Nie mam problemu z zapraszaniem wojewody czy posła Aleksandra Mrówczyńskiego, który był na otwarciu Audytorium w CNT przy ul. Kościerskiej. Uważam, że budowanie dróg przez władze samorządowe to ich obowiązek, a nie przywilej. Wielkie otwieranie z przecinaniem wstęg powinno być skromne i symboliczne. Ponadto uważam, że rządowe dotacje są rekompensatą za obcinanie naszych dochodów przez władze kraju – uważa Marek Szczepański.

Więcej szczegółów w zapisie transmisji z sesji Rady Powiatu na stronie Starostwa Powiatowego.

Zdjęcie - Angelika Ollik/chojnice24, pochodzi z relacji z otwarcia w dniu 4 lipca wyremontowanej ul. Igielskiej i drogi do Czartołomia.

Tagi: