Prezydent RP jest zaproszony na uroczystości w rocznicę Szarży pod Krojantami

Dodane: 2023-09-02

Jest już gotowy program obchodów 84 rocznicy szarży pod Krojantami 18 Pułku Ułanów Pomorskich. Wojewoda Dariusz Drelich czyni starania, by wziął w nich udział Prezydent RP Andrzej Duda.

Jak już pisaliśmy, jednak odbędzie się nie tylko część patriotyczno – religijna przy pomniku ułanów, ale i część plenerowa. Stało się tak dzięki pomocy strony rządowej, którą koordynował Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich. Jak poinformowano wczoraj (10.08) na konferencji prasowej w Urzędzie Gminy, do budżetu całego wydarzenia, wynoszącego ogółem 500 tys. zł, dorzuciły się m.in. Orlen (150 tys. zł), KGHM (100 tys. zł), IPN (100 tys. zł), Tauron (50 tys. zł). Udział mają także lokalne firmy.

Program wydarzenia przedstawiła Krystyna Kijek, pełnomocnik Wójta ds. jej organizacji. Pierwsza część, która będzie przy pomniku ułanów, rozpocznie się w niedzielę 3.09.2023 o g. 10.45. Po powitaniu gości przewidziano m.in. wystąpienie opiekuna Izby Pamięci przy SP w Nowej Cerkwi. Przed polową Mszą św. nastąpi, z inicjatywy opiekunów pamięci 11 dywizjonu artylerii konnej z Bydgoszczy, odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej 2 baterii z tej jednostki.

Część plenerowa na polu szarży rozpocznie się o 13.40 prezentacją bryczek i powozów. Jak poprzednio będzie można zapoznać się z prezentacją statyczną aktualnego uzbrojenia, które posiada Wojsko Polskie. Kolejny punkt programu, to inscenizacja „Porucznik Kazimierz Mastalerz i porucznik Stanisław Maczek w wojnie polsko – bolszewickiej 1920 r.”. W musztrze szwadronu kawalerii weźmie udział 120 koni. Po niej kulminacja obchodów rocznicowych, czyli „Szarża 18 Pułku Ułanów Pomorskich”. W 2023 został ten punkt rozszerzony o „Udział kawalerzystów w walkach z Niemcami w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie 1940 – 1945”.

Widowisko zakończy koncert zespołu „Elice”, który wykona rockowe przeboje z lat 70 i 80 ub. wieku.

Więcej szczegółów w nagraniu video z konferencji prasowej.

Tagi: