Burmistrz Arseniusz Finster chciałby jeszcze w tegorocznym budżecie miasta znaleźć środki na wymianę tabliczek ze słupkami z nazwami ulic. Spodobały jemu się tabliczki w Systemie Informacji Miejskiej, który w 2019 wdrożył Sopot.
Jak poinformował na minionej sesji RM (18.08), istniejące tabliczki, na których oprócz nazwy miasta jest herb Chojnic, mają już 22 lata i zamortyzowały się. - Są one skorodowane i czasem jest na nich odklejona folia. Chciałbym, aby u nas powstał system informacji o ulicach, jaki jest w Sopocie. Tam oprócz nazwy ulicy jest wskazówka jak dojść do następnej ulicy. Nowe nie będą metalowe, a z tworzyw sztucznych lub kompozytowe – przekazał radnym burmistrz Arseniusz Finster.
Odnaleźliśmy na stronie Miasta Sopot informacje z maja 2019 o wspomnianym systemie:
„W skład systemu, podzielonego na trzy sektory: dla ruchu pieszego, drogowego oraz drogowego „dużego” (al. Niepodległości), wchodzą różne nośniki z komunikatami wizualnymi, m.in. tablice z nazwami sopockich ulic, numerami domów, pylony z mapą pokazującą lokalizację oraz odległość do najbliższych atrakcyjnych miejsc, teatrów, muzeum czy hoteli. Odwiedzający Sopot goście na estetycznych i nowoczesnych nośnikach znajdą czytelną dwujęzyczną (również w języku angielskim w ruchu „pieszym”) informację wraz z ikonami, dzięki której będzie im łatwiej odnaleźć się w przestrzeni miejskiej i dotrzeć do konkretnych miejsc. W skład systemu wchodzą także elementy informacyjne dla zmotoryzowanych. Docelowo sopocki SIM obejmie: tablice z nazwami ulic, tablice z destynacjami turystycznymi, tablice z nazwami hoteli, tablice z numerami budynków, tablica „Strefa płatnego parkowania”, tablice z opisem obiektu oraz pylony informacyjne z mapą i pylony informacyjne hotelowe. Jego koszt to ok. 2,28 mln zł brutto.” Jeden ze słupków z Sopotu z nazwą ulicy i tablicami informacyjnymi zamieszczamy w artykule.
Po wczorajszym (22.08) spacerze z aparatem fotograficznym po Starówce i dzielnicy Dworcowej uważamy ten pomysł za trafiony, o ile obejmie te same elementy, jakie pojawiły się w Sopocie. Czyli nie tylko tabliczka z nazwą ulicy, ale i pod nią także tabliczki z kierunkiem i odległością np. jak dojść na dworzec czy pocztę albo do publicznego WC. W tym systemie przydałoby się także wymienić i ujednolicić wzór tabliczek z nazwą ulicy i nr domu, gdyż w Chojnicach jest ich wiele rodzajów. Przy okazji warto także przyjąć zasadę, że tabliczki będą na każdym skrzyżowaniu, bo np. na Starym Rynku nie znaleźliśmy tabliczek z nazwą ulic Bankowej i Cechowej. W czasie ewentualnej wymiany warto także usunąć tabliczki (może oddać do Muzeum?) w kolorze niebieskim z nazwą ulicy (m.in. Młyńska przy skrzyżowaniu z Mickiewicza oraz na ul. Strzeleckiej opodal Sądu), które pamiętają czasy PRL.