Gmina Chojnice przyjmie już trzecią polską rodzinę z Kazachstanu

Dodane: 2023-08-31

Na wczorajszej (30.08) sesji Rady Gminy Chojnice został podjęta uchwała o zaproszeniu do przyjazdu na teren Gminy kolejnej rodziny polskiego pochodzenia z Kazachstanu. Jest to już trzecia taka sytuacja. Tak jak dwie poprzednie, mają zamieszkać w tym samym lokalu w Ostrowitem.

Druga z przybyłych rodzin, która mieszka w gminie Chojnice od 2021 roku, zwróciła się w styczniu 2023 do władz Gminy Chojnice z prośbą o zgodę na przyjazd rodziny brata jednej z pań w tejże rodzinie. Mieszka ona jeszcze w tej samej wsi w Kazachstanie.

 - Zgodziliśmy się na wysłanie zaproszenia do tej rodziny, o ile wnioskodawcy opuszczą lokal, gdyż nie mamy wolnych mieszkań komunalnych. Przystali oni na ten warunek – przekazał na dzisiejszej (31.08) konferencji prasowej wójt Zbigniew Szczepański.

Sprawą repatriacji kolejnej polskiej rodziny zajmuje się w UG dyrektor Wydziału Organizacyjnego Marcin Siudziński. - Jest to rodzina czteroosobowa, gdzie rodzice dwójki synów mają 37 i 38 lat. W tej chwili władają tylko językiem rosyjskim, ale zapewne z pomocą krewniaków, którzy już złożyli wypowiedzenie z mieszkania w Ostrowitem i przenoszą się do Chojnic, szybko posiądą znajomość naszego języka. Do lipca br. trwały procedury repatriacyjne, w które zaangażowana była m.in. polska ambasada w Kazachstanie oraz nasze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Sądzę, że za ok. 2 miesiące będą mogli oni przylecieć do Polski i przyjechać do Ostrowitego. Jak w każdym poprzednim przypadku, będziemy pomagali w edukacji dzieci i znalezieniu dla ich rodziców pracy – zapewnił Marcin Siudziński.

Tagi: