Gmina Chojnice zamierza zagospodarować teren przy Światowidzie

Dodane: 2023-09-05

W 2025 ma być gotowa ścieżka rowerowa od granicy gminy z miastem przy DW 212 aż do osady Wolność. Ma przechodzić przez parking przy pomniku Światowida. Wójt Zbigniew Szczepański ma koncepcję, by w tym miejscu powstał punkt wypoczynkowy.

Niedawno w UG Chojnice wyłoniono projektanta ścieżki rowerowej o długości 2,5 km wzdłuż szosy Chojnice – Bytów. Ma być gotowy do końca 2024 roku. Realizacja projektu ma nastąpić w 2025 roku. Ścieżka będzie miała szerokość 2 m i nawierzchnię asfaltową. Środki na wykonanie mają pochodzić z unijnego programu i pokryć 66% kosztu. Zbigniew Szczepański szacuje, że budowa 1 km będzie warta ok. 1 mln zł. Wójt ma pomysł, by przy okazji przy Światowidzie powstał punkt wypoczynkowy adresowany do rowerzystów, motocyklistów i kierowców aut osobowych. Ma być zakaz dla ciągników siodłowych.

- Wkrótce mam spotkanie z szefem Nadleśnictwa Rytel, które zarządza terenem parkingu oraz przyległym. Planujemy wizję lokalną właśnie w tym miejscu. Chcę poprosić o zgodę na położenie przez nas asfaltu na parkingu, bo aktualnie tam są same dziury. Wkrótce w pobliżu rozpoczną się prace przy odnawianiu odcinka DW 212 o dł. 4 km, i byłaby okazja to zrealizować. Ponadto zastanawiamy się, czy może ustawić w tym miejscu wieżę widokową, albo znaleźć chętnego do prowadzenia punktu gastronomicznego, który przy okazji zadbałby o porządek w tym miejscu – przekazał na czwartkowej (31.08) konferencji prasowej wójt Zbigniew Szczepański.

Więcej szczegółów w zapisie video z ww. konferencji.

Zdjęcie Światowida ze strony www.PolskaNiezwykla.pl.

Tagi: