Na sesji Rady Powiatu radni opozycji pytali ws. sprawozdania Wód Polskich

Dodane: 2023-09-06

W czwartek 31.08 odbyła się kolejna sesja Rady Powiatu Chojnickiego. Trwała 50 minut. Najwięcej czasu zajęła na niej debata nt. sprawozdania za 2022 rok Wód Polskich.

Obecnych na sesji było 19 radnych. Przy ustalaniu porządku obrad Wojciech Rolbiecki zgłosił wniosek, by stały punkt obrad pn. „Wnioski i oświadczenia radnych” zmienił treść na „Wnioski do Zarządu Powiatu i oświadczenia radnych”. Miałoby to uniemożliwić składanie wniosków adresowanych do radnych. Taka właśnie sytuacja była na poprzedniej sesji, a jej autorem był wicestarosta Mariusz Paluch. Ostatecznie wniosek został wycofany.

W dyskusji nad sprawozdaniem za 2022 rok przedsiębiorstwa Wody Polskie zabrało głos dwoje radnych. Wojciecha Rolbieckiego interesowało, czy Wody badają jakość wód w jeziorach; chciał też dowiedzieć się o zaawansowanie postępowań administracyjnych ws. nielegalnych budowli nad jeziorami Długim i Karsińskim. Mirosława Dalecka także dopytywała się ws. sankcji dla autorów nielegalnych pomostów. Chciała także dowiedzieć się o najbliższe plany inwestycyjne Wód Polskich na terenie powiatu chojnickiego.

Wyjaśnień udzieliła Krystyna Lipińska, kierownik Nadzoru Wodnego w Chojnicach. Okazuje się, że wkrótce mają ruszyć prace budowlane przy odbudowie dwóch jazów na rzece Niechwaszcz. Natomiast sprawa nielegalnych pomostów jest w trakcie ich opracowywania. Ich inwentaryzacja na jeziorze Długim jest zakończona. Trwa jeszcze na jeziorze Karsińskim. Pozyskane informacje z nich są przekazywane do Wydziału Kontroli Zasobów, który jest w Regionalnej Dyrekcji Wód Polskich w Gdańsku. Natomiast od badania jakości wód w rzekach i jeziorach jest Inspektorat Ochrony Środowiska, a nie Wody Polskie.

Tagi: