Narodowe Czytanie 2023 w gminie Chojnice było przy KDRL w Swornegaciach

Dodane: 2023-09-12

Tegoroczna akcja Narodowego Czytania odbyła się w sobotę 9.09. Gminna Biblioteka Publiczna w Charzykowach tym razem zaprosiła do wspólnego czytania do Swornegaci. „Biesiada” przy suto zastawionym stole odbyła się w malowniczej scenerii, przy Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego.

W wydarzeniu udział wzięła bardzo zaangażowana i zdolna młodzież z Silna i Ogorzelin oraz sympatycy biblioteki, którzy przez kilka dni swój kunszt recytatorski szlifowali pod czujnym okiem niesamowicie utalentowanej pani Darii Kwiatkowskiej.

Lekturą Narodowego Czytania była najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem", która ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne była porównywana do Mickiewiczowskiego "Pana Tadeusza". Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. "Nad Niemnem" to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Czytali dla Państwa: Daria Kwiatkowska, Teresa  Ziółtkowska, Sabina Stolpa, Dominik Dykier, Milena Gołochowicz, Jagoda Gąsiewska, Marta Gaca, Maja Witkowska, Natalia Malinowska, Lena Weręgowska, Anna Skajewska, Małgorzata Drzewicka oraz Jan Kaczmarek. Składamy ogromne podziekowania  cudownym lektorom oraz wszystkim biorącym udział w tym wspaniałym wydarzeniu.

GOK Chojnice

Tagi: