`Nie odżegnujemy się od współpracy z Brusami ws. festiwalu folkloru`

Dodane: 2023-09-13

Od kilku lat próżno szukać na terenie gminy Chojnice oraz miasta Chojnice gościnnych występów zespołów folklorystycznych uczestniczących w międzynarodowym festiwalu organizowanym przez Brusy. Może w 2024 ponownie zagości w Charzykowach i Swornegaciach?

Przez pewien czas zespoły folklorystyczne z całego świata, jak i kaszubskie z naszego województwa, które uczestniczyły w festiwalu organizowanym od lat przez gminę Brusy, mogli podziwiać mieszkańcy gminy Chojnice oraz miasta Chojnice na estradach w Charzykowach, Swornegaciach i w chojnickiej Fosie Miejskiej. Oczywiście wiązało się to z wydatkami na ten cel z budżetów tych samorządów. W 2023, by obejrzeć popisy chojnickich Bławatków, trzeba było udać się albo do Czerska, albo do Brus.

Na niedawnej konferencji prasowej w Urzędzie Gminy Chojnice, przy okazji wątku pn. nauka języka kaszubskiego w szkołach podstawowych w tejże gminie, zapytaliśmy wójta Zbigniewa Szczepańskiego, czy widzi możliwość powrotu tego festiwalu do gminy Chojnice.

- Korzystaliśmy w tym sezonie letnim z zespołów występujących na przeglądzie folkloru w Bydgoszczy. Poza tym co czwartek podczas spotkań organizowanych latem przez WDK w Swornegaciach zawsze występowały zespoły kaszubskie. Jeśli jednak będzie gorąca prośba ze strony głównych organizatorów, czyli samorządu Brus, to jesteśmy otwarci. Nie odżegnujemy się od współpracy ws. tego międzynarodowego festiwalu – odpowiedział nam wójt gminy Chojnice.

Na plakacie MFF z 2014 (ze strony CKiB w Brusach) jest informacja, że wówczas w Swornegaciach wystąpiły zespoły z Kanady, Brazylii i Macedonii.

Tagi: