Dożynki Diecezji Pelplińskiej były w Lubaniu z Bławatkami i starostami z Nieżychowic

Dodane: 2023-09-18

W niedzielę 17.09 w Lubaniu k. Kościerzyny odbyły się Dożynki Diecezji Pelplińskiej i Gminy Nowa Karczma oraz organizowane przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego dwudniowe (16-17.09) targi pn. XXV Kaszubska Jesień Rolnicza połączoną z Jesienną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.

Wydarzenia te zostały objęte Patronatem Honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa, Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha oraz Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka.

Podczas jubileuszowej „Kaszubskiej Jesieni” odbyła się wystawa królików, gołębi rasowych, pokaz ptactwa ozdobnego i alpak. Ich hodowcy przyjechali z terenu całego województwa. Były też Amatorskie Zawody w Powożeniu o Memoriał Wojciecha Dąbrowskiego. Liczni goście mogli skorzystać z możliwości zakupu drzewek oraz krzewów owocowych i ozdobnych, produktów pszczelich i ekologicznych. Nie brakowało i asortymentu spotykanego na festynach, jak ozdobne kubki, poduszki czy odzież. Na wystawie maszyn rolniczych można było je zobaczyć w działaniu. Swoje oferty przedstawiły firmy prowadzące sprzedaż środków do produkcji rolnej, systemów grzewczych, urządzeń produkujących energię odnawialną i materiały budowlane. Były również punkty, gdzie udzielano specjalistycznych porad przez fachowców z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Kulminacja rolniczego święta była w niedzielę 17.09. Wówczas to w miejscowym kościele parafialnym pw. św. Jana Pawła II odbyła się uroczysta Msza św. dożynkowa, którą odprawił ks. bp diecezjalny Ryszard Kasyna. Tegoroczną edycją Diecezjalnych Dożynek opiekował się Dekanat Chojnicki, dlatego koncelebransem Mszy był ks. proboszcz z Nieżychowic Ryszard Ptak. Z jego parafii są Starostwie Dożynek Renata i Mirosław Prądzinscy. Po Mszy św. w uroczystym korowodzie (od 0.00 do 3.15 minuty naszej relacji video), na którego czele szła kapela kaszubskiego zespołu Bławatki z Chojnic, poczty sztandarowe, wieńce dożynkowe oraz goście i uczestnicy Dożynek przeszli na plac dożynkowy (3.15 – 11.15), gdzie opodal odbywała się Kaszubska Jesień Rolnicza. Tam powitał ich dyrektor PODR w Lubaniu Andrzej Dolny (11.15 – 20.55), gospodarz terenu, gdzie odbyły się dożynki i targi. Powitał on wszystkich uczestników i gości: - Dziękuję wszystkim, którzy przywieźli i robili te piękne wieńce dożynkowe. Jest to bardzo ważny symbol dożynek i zebranych plonów. Na uznanie zasługuje kultywowanie tej pięknej, wielowiekowej tradycji, co przyczynia się do propagowania cennych wartości kulturowych i polskich obyczajów. Następnie głos zabrali: Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich (20.55 – 26.00), Wójt Gminy Nowa Karczma Andrzej Pollak (26.00 – 28.15), Wiceprezes Zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej Ryszard Kleinszmidt (28.15 – 32.10), Doradca Prezydenta RP Piotr Karczewski (32.10 – 37.12), który odczytał list do uczestników od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy; Poseł na Sejm RP Aleksander Mrówczyński (37.12 – 42.40) przeczytał oficjalne pismo od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa; oraz wiceminister Marcin Horała (42.40 – 45.00).

Kolejnym akcentem dożynkowym było tradycyjne dzielenie się chlebem z tegorocznych zbiorów, które rozpoczęli na scenie dyrektor Andrzej Dolny, ks. Biskup Ryszard Kasyna, Diecezjalny Duszpasterz Rolników ks. kan. Zbigniew Wysiecki, wójt Andrzej Pollak oraz Starostowie Dożynek Renata i Mirosław Prądzinscy. Następnie przekazali oni kromki chleba uczestnikom dożynek. Pomagali im m.in. poseł Aleksander Mrówczyński z Chojnic (przekazał chwilę wcześniej upominek Starostom, mieszkańcom powiatu chojnickiego) oraz dzieci z zespołu Bławatki.

Następnie na scenie nagradzano laureatów konkurów na „Hit Targów” i na najlepszą aranżację stoiska (53.20 – 1.00.15); na Miss alpaki (1.00.15 – 1.03.00); hodowców królików (1.03.00 – 1.15.02) oraz gołębi rasowych (1.15.02 – 1.33.00), którzy uczestniczyli w Wystawie Zwierząt Hodowlanych. Na zakończenie wystąpił (1.33.02 – 2.11.00) Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Bławatki” z Chojnic.

Relacja video Chojnice TV z terenu targów rolniczych z 17.09.2023.

Cz. I fotorelacji z Lubania - teren targów rolniczych.

Cz. II fotorelacji z Lubania - msza św, korowód dożynkowy z kościoła, uroczystości dożynkowe oraz występ zespołu Bławatki.

Zapis transmisji Mszy św. dożynkowej na YT Radia Głos z Pelplina.

Tagi: