Kandydaci do Sejmu `Trzeciej Drogi` odwiedzili Chojnice

Dodane: 2023-09-27

Dziś (27.09) na Starym Rynku była konferencja prasowa zorganizowana przez kandydatów z listy „Trzeciej Drogi PSL – PL 2050 Szymona Hołowni”. Po niej jej uczestnicy udali się do parku 1000-lecia, by złożyć kwiaty przy figurach Piotra Dunina oraz króla Kazimierza Jagiellończyka.

Gospodarzem konferencji był działacz PSL, zarazem kandydat do Sejmu na poz. nr 12 Leszek Zawadzki. W Chojnicach byli także Marek Biernacki, „Jedynka” na liście gdyńsko – słupskiej i aktualny poseł z PSL, Bartosz Szmajchel z PL 2050 Szymona Hołowni (nr 2 na liście) oraz, jak przedstawił go poseł Marek Biernacki, „wunderwaffe” (cudowna broń) listy – Artur Dziambor, który został posłem w 2019 z listy Konfederacji.

Marek Biernacki, który od lat patronuje Turniejom Rycerskim w naszym mieście, pojawił się na Rynku z tarczą rycerską, na której był miecz i godło Chojnic. Przekazał, że będzie nie tylko dalej wspierał wspomniany Turniej (jest jednym z założycieli i członków Bractwa Rycerskiego), ale będzie zabiegał o godne uhonorowanie wybitnego malarza mieszkającego w Chojnicach w XVI w. Hermana Hana. Natomiast tarcza była symbolem bezpieczeństwa, które aktualnie jest jednym z najważniejszych priorytetów dla Polski.

Wicelider listy, czyli Bartosz Szmajchel z PL 2050, postulował konieczność uproszczenia systemu podatkowego oraz zapewnienia przejrzystości systemu prawnego. Zapewnił, jak zresztą i pozostali uczestnicy dzisiejszej konferencji, że będzie walczył z komunikacyjnym wykluczeniem Chojnic i miejscowości w powiecie chojnickim.

Chojniczanin Leszek Zawadzki natomiast zadeklarował, że będzie domagał się budowy drogi ekspresowej w miejsce DK 22, zwiększenia ilości kursów pociągów, promowania odnawialnych źródeł energii oraz zwiększenia pomocy dla rodziców opiekujących się małymi dziećmi.

Artur Dziambor, którego chojniczanie mogli poznać kiedyś z udziału w prawyborach organizowanych przez jedno z lokalnych stowarzyszeń na Starym Rynku, uznał, że minione 8 lat, to czas stracony dla kraju. Przytoczył swoje doświadczenie z czasów prowadzenia działalności gospodarczej, kiedy to w okresie wakacyjnym nie miał przychodów, a musiał mimo to płacić składki do ZUS-u, dlatego wnioskował o „wakacje” także od płacenia składek w tym okresie. Obiecał, że będzie w Sejmie działał w kierunku przywrócenia poprzedniego systemu płacenia składek zdrowotnych przez przedsiębiorców.

Po konferencji prasowej jej uczestnicy wraz z Bogdanem Kufflem, szefem Bractwa Rycerskiego Herbu TUR, przeszli do parku 1000-lecia, gdzie przy figurach przedstawiających dowódcę polskich wojsk oblegających w 1466 Chojnice Piotra Dunina, oraz przy królu Polski Kazimierzu Jagiellończyku, złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Następnie poseł Marek Biernacki przedstawił tło historyczne wydarzeń z czasów wojny 13-letniej (dziś jest przeddzień rocznicy zdobycia Chojnic w 1466), jak i innych dat (17.09.1939 i 17.09.1993).

Więcej w pełnym zapisie video konferencji i relacji z parku 1000-lecia. Fotoreportaż na FB Chojnice TV.

Relacja sponsorowana przez KW „Trzeciej Drogi PSL – PL 2050 Szymona Hołowni”.

Tagi: