34 Chojnicki BRT świętował 50-lecie utworzenia

Dodane: 2023-09-30

Przy udziale pocztu sztandarowego, reprezentacyjnej kompanii honorowej z Dęblina, orkiestry wojskowej z Bydgoszczy, dowódców innych jednostek radiotechnicznych oraz żołnierzy, pracowników cywilnych oraz emerytów z jednostki wojskowej z Nieżychowic odbyły się wczoraj (29.09) obchody 50-lecia powstania 34 Chojnickiego Batalionu Radiotechnicznego.

Pierwsza część uroczystości miała miejsce na Starym Rynku, gdzie można było obejrzeć radar średniego zasięgu, w specjalnym stoisku zaciągnąć się do służby wojskowej i zobaczyć (od 0.00 naszej relacji video) przelot samolotów Orlik z Zespołu Akrobacyjnego Orlik z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego. Udział w uroczystości wzięli m.in. wojewoda Dariusz Drelich (jako jedyny z cywilnych gości zabrał głos na Rynku), starosta Marek Szczepański, wójt Zbigniew Szczepański oraz burmistrz Arseniusz Finster.

Dowódca jednostki podpułkownik Marcin Pysiewicz podziękował żołnierzom za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych oraz za profesjonalizm, którym nacechowana jest ich służba i praca. Podkreślił także zaangażowanie żołnierzy w działania na rzecz ochrony wschodniej granicy kraju. Jubileusz był okazją do wręczenia odznaczeń, nagród, wyróżnień oraz dodatkowych urlopów, a także spotkań z zaproszonym gośćmi oraz rozmów o sprawach związanych z bezpieczeństwem kraju. Uroczystość na Rynku zakończyła defilada wojskowa z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Dęblina, orkiestry wojskowej z Bydgosczy oraz żołnierzy i oficerów jednostki z Nieżychowic.

Kolejna odsłona uroczystości odbyła się w Chojnickim Centrum Kultury (od 4.30 relacji video), gdzie koncert dała orkiestra z Bydgoszczy. Ostatnim akcentem był uroczysty bankiet (od 5.50 minuty) połączony z zabawą w restauracji w Nieżychowicach. Wzięli w niej udział także m.in. lokalni samorządowcy, delegacje z PSP, OSP, Policji czy chojnickiego szpitala, którzy na ręce ppłk Marcina Pysiewicza składali kwiaty, listy gratulacyjne oraz prezenty. Był również poseł Aleksander Mrówczyński, który wręczył okolicznościowy grawer z życzeniami dla żołnierzy i oficerów 34 BRT w Niezychowicach, a w krótkim przemówieniu podziękował za dotychczasową współpracę z aktualnym i poprzednimi dowódcami jednostki w Nieżychowicach.

Więcej w relacji video, w fotogalerii z Rynku, ChCK i z restauracji w Nieżychowicach na FB Chojnice TV oraz na stronie 34 BRT w Nieżychowicach.

Tagi: