Nowy dyrektor Muzeum planuje wykorzystać wnętrza dworca

Dodane: 2023-10-07

Niedawno wybrany w drodze konkursu dyrektor Muzeum Marcin Synak na konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym przedstawił swoje pomysły na prowadzenie tej instytucji. Jeden z nich dotyczy wnętrz dworca kolejowego, którego remont jest na ukończeniu.

Zapowiedział, że nie planuje rewolucji w funkcjonowaniu Muzeum, a jedynie ewolucję. Będą zmiany w przestrzeni wystawienniczej, i tych stałych wystaw, i tych czasowych. Ma powstać ankieta adresowana do mieszkańców powiatu z pytaniem m.in. ws. tematyki kolejnych wystaw. Jak do tej pory w muzeum będą nie tylko wystawy, ale i lekcje muzealne, warsztaty, konferencje naukowe. Dyrektor Marcin Synak liczy także na rozwój kontaktów ze stowarzyszeniami. Poinformował, że dzięki nawiązaniu współpracy z Biblioteką Gdańską część zbiorów umieszczonych w bibliotece naukowej zostanie zdigitalizowana. W 2023, oprócz wystawy zapowiedzianej już w ramach Dni Kultury Japonii, pod koniec roku zostanie zaprezentowany zbiór szopek bożonarodzeniowych. Na 2024 jest już zaplanowana m.in. wystawa drzeworytów lokalnego twórcy Włodzimierza Ostoi – Lniskiego oraz z okazji 40-lecia jej powstania całościowa wystawa zbiorów Galerii Sztuki Współczesnej.

Nasz portal zapytał nowego dyrektora o koncepcję rozszerzenia posiadanej bazy lokalowej oraz, czy ma pomysł, wzorem dworca kolejowego w Pile, umieszczenia w odnowionym chojnickim dworcu kolejowym np. plansz z zabytkami miasta czy promocji zbiorów muzealnych.

- Mamy plany powiększenia powierzchni naszego muzeum, ale są uzależnione od zdobycia zewnętrznej dotacji, gdyż z budżetu powiatu chojnickiego to nie uda się. Na razie za wcześnie mówić o szczegółach. Natomiast także korzystam z dworca i poczekalni w Pile, gdzie również przyszedł mi do głowy pomysł na wykorzystanie wnętrz naszego dworca. Sugestia portalu godna uwagi. Zamierzamy wywiesić w nim naszą reklamę, która kierowałaby przyjezdnych do Muzeum i naszej filii na pobliskiej ul. Drzymały, czyli do kolekcji Albina Makowskiego – odpowiedział na dyrektor Marcin Synak.

Tagi: