Po 10 latach będzie poprawka Marszruty przy ujściu Strugi 7 Jezior

Dodane: 2023-10-09

Powiat Chojnicki otrzymał dotację z rządowego programu na poprawę bezpieczeństwa dla rowerzystów. Wykorzysta ją m.in. na poprawki w dwóch kolizyjnych miejscach na odcinku Kaszubskiej Marszruty z Bachorza do Małych Swornegaci.

Sygnalizowali o nich rowerzyści – członkowie Stowarzyszenia Wspólna Ziemia, którzy w 2013 przetestowali odcinek niedawno wówczas oddanej do użytku Kaszubskiej Marszruty na trasie wokół jeziora Charzykowskiego. Jako jedno z najniebezpieczniejszych miejsc uznali odcinek przy mostku nad Strugą 7 Jezior, niedaleko Małych Swornegaci, jadąc od Bachorza. W okolicach ostrego zakrętu szosy rowerzyści powinni „teleportować” się na prawą stronę szosy przez ok. 100 m, gdzie jest kontynuacja Kaszubskiej Marszruty. Jak widać na screenie z Google z 2021 roku, w tym miejscu są znaki STOP i o końcu ścieżki rowerowej. Następnie rowerzystom zostaje pobocze szosy. Jak już pisaliśmy nie raz, także w 2022 i 2023, Powiat razem z Gminą Chojnice zdecydowali wykonać dokumentację projektową, która uczyni to miejsce bezpieczniejsze. Tak w czerwcu 2022 zamierzenia projektowe przedstawił wójt Zbigniew Szczepański: - Zjazd z Kaszubskiej Marszruty w kierunku do Charzyków będzie przedłużony w stronę mostku. Ponadto zostanie przesunięta o ok. 1 m szosa w tym miejscu. Nowy przejazd dla rowerzystów powstanie pomiędzy mostkiem, a przepustem, w zdecydowanie bezpieczniejszym miejscu.

Podczas środowej (4.10) konferencji prasowej starosta Marek Szczepański poinformował, że Powiat otrzymał na to zadanie oraz w samych Małych Swornegaciach, gdzie ścieżka meandruje z jednej strony szosy na drugą, a nawet zanika na kilkadziesiąt metrów, rządowe dofinansowanie. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg.

Slajd, to screen z Google Maps i zarazem foto z 2021 roku wykonane na Kaszubskiej Marszrucie w kierunku do Małych Swornegaci i mostku na Strudze. Ilustracja, to zdjęcie z 2013 ze strony Wspólnej Ziemi wykonane w tej samej lokalizacji w przeciwnym kierunku.

Tagi: