Wojenne wspomnienia Anny Leszczyńskiej zaprezentowano w Czytelni

Dodane: 2023-10-20

Promocja wspomnień Anny Leszczyńskiej „Wojna mi wszystko zabrała…” odbyła się w czwartek 19.10 w Czytelni MBP w Chojnicach. O książce opowiedział syn autorki Michał Leszczyński, który był pomysłodawcą wydania rękopisu.

Spotkanie otworzył Przemysław Zientkowski, wicedyrektor MBP, który mówił, że to już druga promocja tego wydawnictwa, jednak pierwsza otwarta dla wszystkich zainteresowanych. – „Zachwyciłem się tą książką, bo jest szczera, prawdziwa. Ta książka to świadectwo, które udało nam się ocalić od zapomnienia” – dodał. Jest on także autorem przedmowy. Następnie głos zabrał Michał Leszczyński i przywitał wszystkich w imieniu swoim i swojej mamy, która niestety z powodu kłopotów z poruszaniem się nie mogła pojawić się na promocji. Autorka w tym roku skończyła 97 lat, a wydanie książki jest dla niej wielkim przeżyciem, ponieważ nie spodziewała się, że jej zapiski ukażą się w takiej formie. Prowadzący podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania publikacji. W szczególności redaktorce Magdalenie Borowicz. W atmosferę tematyki książki wprowadził uczestników minirecital w wykonaniu: Marii Cyborowskiej, Zofii Kosobuckiej i Karoliny Lewińskiej.

Po wysłuchaniu piosenek Michał Leszczyński omówił pokrótce zawartość książki. – „Mama urodziła się na obecnych terenach Ukrainy, był to wówczas powiat stanisławowski. W rękopisach wspomina piękne tereny i dzieciństwo, które było wspaniałe” – zauważył. Dodał, że ta sielanka skończyła się, gdy miała 14 lat. Musiała wtedy pożegnać się z miejscem zamieszkania i bliskimi, których już nigdy nie zobaczyła. – „Po wojnie szukała rodziny, jednak nikogo nie udało się odnaleźć” – podkreślił Michał Leszczyński. Bohaterka książki została wywieziona do obozu w Stutthofie, a następnie skierowana do pracy w niemieckim gospodarstwie w Sławnie. Tam zaprzyjaźniła się z Ruth, córką właściciela. – „Mamie udało odnaleźć ją po wojnie. Pisały do siebie listy i odwiedziły się wzajemnie. Ta przyjaźń trwała aż do śmierci Ruth” – mówił. W Sławnie Anna Leszczyńska poznała też przyszłego męża, z którym zamieszkała w Chojnicach. Inicjator książki podkreślił, że wspomnienia mamy urywają się w Sławnie, dlatego pozwolił sobie dodać do nich wątek chojnicki. Publikacja wzbogacona jest także zdjęciami.

Na zakończenie Michał Leszczyński przeczytał recenzję książki, której autorką jest Maria Eichler oraz list z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który był odpowiedzią na przesłanie publikacji. Następnie nadszedł czas na pytania i rozmowy w kuluarach. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zakupu książki, która dostępna jest w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach w godzinach otwarcia działu.

MBP w Chojnicach

Chojnice TV nagrało w całości w maju 2023 pierwszą promocję ww. wydawnictwa, która miała miejsce w podziemiach kościoła gimnazjalnego.

Tagi: