Uczniowie SP-1 za `Dziady cz. II` dostali owację na stojąco

Dodane: 2023-10-27

W czwartkowy (26.10) wieczór w auli SP nr 1 im. Juliana Rydzkowskiego odbył się spektakl teatralny na podstawie ,,Dziadów’’ cz. II Adama Mickiewicza połączony ze zbiórką finansową na rzecz renowacji grobu Patrona szkoły. Aktorami byli uczniowie, a reżyserem Agnieszka Szypryt.

Jak wcześniej pisaliśmy, społeczność najstarszej szkoły podstawowej w Chojnicach postanowiła wesprzeć publiczną zbiórkę na rzecz renowacji nagrobków zasłużonych chojniczan, w tym i Juliana Rydzkowskiego, wystawieniem II części „Dziadów” Adama Mickiewicza, podczas której goście i widzowie mieli okazję zakupić cegiełki o wartości 10 zł i 20 zł czy rzeczy wystawione w specjalnym kiermaszu.

Gości, wśród których byli m.in. wiceburmistrz Adam Kopczyński oraz dyrektor zaprzyjaźnionej z SP – 1 Muzeum Marcin Synak, które także ma za patrona Juliana Rydzkowskiego, inicjatora i twórcę tej placówki; powitała dyrektor szkoły Ewa Modrzejewska. Następnie przedstawiła pokrótce biografię Patrona, jego dokonania dla Chojnic i regionu, historię nadania przez RM Chojnic w 1995 imienia Juliana Rydzkowskiego. Na pokazie slajdów można było obejrzeć m.in. delegację uczniów przy grobie zasłużonego chojniczanina z kwiatami w rocznicę jego urodzin czy w Święto Zmarłych.

Następnie liczne grono widzów z wielką uwagą obejrzało przedstawienie autorstwa Wieszcza, które, jak przekazała p.dyrektor, „jego treść została trochę spolszczona i uproszczona, by młodzi aktorzy potrafili przekazać dzieło Adama Mickiewicza”.

Po zakończeniu młodym aktorom podziękowano za efekt ich pracy owacją na stojąco. Reżyserem całości była nauczycielka Agnieszka Szypryt. Za pracę świateł odpowiedzialna była Paulina Bała. Tło muzyczne na gitarach zapewniły s.Magda i s.Emilia. Oprawą muzyczną zajął się Michał Leszczyński.

Fotogaleria z wydarzenia na FB Chojnice TV.

Tagi: