`Dworek Polski` po raz IX zaprosił do wspólnego uczczenia Święta Niepodległości

Dodane: 2023-11-14

Jak co roku w dniu Święta Niepodległości (11.11) członkowie Stowarzyszenia „Dworek Polski” przygotowali szereg atrakcji. Nie tylko koncert piosenek z lat międzywojennych w ChCK, ale i przejażdżka rikszą oraz autobusem linii nr 7 MZK przy pieśniach patriotycznych.

Od godziny 10.00 na Starym Rynku w Chojnicach można było skorzystać z retro przejażdżki odremontowaną rikszą rowerową oraz odwiedzić słodką kawiarenkę ze swojskimi wypiekami z rogalem w roli głównej. Następnie przedstawicieli Dworku Polskiego można było spotkać w linii nr 7 MZK Chojnice, gdzie wspólnie z podróżnymi śpiewano pieśni patriotyczne.

Na finał Stowarzyszenie „Dworek Polski” zaprosiło do Chojnickiego Centrum Kultury na Koncert Kawiarenki Piosenki. Na samym początku ogłoszone zostały wyniki konkursu przedwojennej piosenki rozrywkowej oraz wręczono nagrody. W konkursie uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych Powiatu Chojnickiego. Na scenie prezentowali się laureaci IX Powiatowego Konkursu Kawiarenki Piosenki Polskiej, a o taneczną oprawę koncertu zadbał Zespół Mażoretki Bysławskie, Zespół Taneczny Perełki z Leźna oraz organizatorzy.

Dworek Polski otworzył koncert przedwojennym, nostalgicznym fokstrotem, a następnie na scenie z parasolkami zatańczyły Perełki do Deszczowej piosenki, które w kolejnych odsłonach zaprezentowały Taniec Meksykański i Taniec Irlandzki. Muzyczna kawiarenka bawiła piosenką i tańcem w wykonaniu zaproszonych gości oraz organizatorów w choreografii „Kazimierz” tradycyjnego tańca żydowskiego z dzbanem. Mażoretki rytmicznie maszerowały i tańczyły sambę, aż do finału, który był okazją do zaproszenia na scenę wszystkich młodych wykonawców.

Koncert zaskoczył różnorodnością stylu, kostiumów oraz dynamiką, a scena ChCK stała się na chwilę prawdziwą rewią w stylu szalonych lat 20.,30. XX wieku i czasem radości z odzyskanej niepodległości. Uczestników konkursu czekają jeszcze wyjazd na spektakl do Opery Nova w Bydgoszczy oraz warsztaty wokalne, a to już 10 grudnia 2023 roku.

Organizatorem zadania było Stowarzyszenie „Dworek Polski”. Zadanie dofinansowane zostało przez Powiat Chojnicki i Gminę Miejską Chojnice Partnerem wydarzenia było Chojnickie Centrum Kultury.

Wyniki IX Powiatowego Konkursu Kawiarenki Piosenki Polskiej:

Kategoria „zespół”: I miejsce Marta Lewandowska i Martyna Urbańska - SP w Gotelpiu; II miejsce Natasza Prabucka, Jakub Kalinowski - SP Nieżychowice; III miejsce Maciej Orlikowski i Krzysztof Orlikowski - SP Kłodawa.

Kategoria "solista - szkoła ponadpodstawowa": I miejsce Oliwia Jażdżewska – T - 2 w Chojnicach, II miejsce Małgorzata Drzewicka - LO w Chojnicach, III miejsce Sonia Gierszewska - LO w Chojnicach oraz Nadia Szymańska Akademickie - LO „Pomerania” w Chojnicach.

Kategoria „solista – szkoła podstawowa”: I miejsce Zofia Twardysz - SP w Nowej Cerkwi oraz Michalina Muzioł GCK w Czersku, II miejsce Alicja Główczewska GCK w Czersku oraz Amelia Dorawa SP Kłodawa; III miejsca Marta Wojtas oraz Julia Kowalska. Przyznano również wiele wyróżnień w każdej z kategorii, w tym dla uczniów SP nr 1 w Chojnicach.

Prezentacje oceniała Komisja Konkursowa w składzie: Teoretyk muzyki Katarzyna Kokowska oraz Dyrektor Szkoły Muzycznej w Złotowie Marek Kokowski.

Stowarzyszenie „Dworek Polski”

Własna fotogaleria na FB Chojnice TV.

Tagi: